06 Haziran 2016 Pazartesi 19:44
Sosyal medyada nefret söylemlerine hapis cezası
Sosyal medyada işlenen düşünce ve nefret suçları, Avrupa ülkeleri tarafından cezalandırılmaya devam ediyor. Son olarak Belçika yargısı, Brüksel Bölgesel Parlamentosu Milletvekili Mahinur Özdemir’e sosyal medya sitesi Facebook üzerinden ağır hakaretler eden işadamı Alain Binet’ye 6 ay hapis ve 1 euro sembolik para çezası verdi. 

Binet, Mahinur Özdemir hakkında “Bu …. hâlâ bizim ülkemizde ne yapıyor” ifadelerini kullanmış ve Özdemir ve küçük oğluna ağır sözler sarfetmişti. 

Karar ile ilgili konuşan Mahinur Özdemir “Kin ve nefret söyleminin cezasız kalmaması açısından verilen karar önemlidir. 

Karar Belçika’da internet üzerinden hakaret ve tehdide karşı uygulanan ilk ceza oldu. Bu nedenle kararın bundan sonraki duruşmalarda emsal teşkil etmesi bekleniyor. 

Binet, cezasının 15 gününü hapiste çektikten sonra serbest kalacak. İşadamı, 5 yıl içinde benzer bir suç işlerse cezasının kalanını çekecek. 

'YAHUDİ KARŞITLIĞI'

Irkçı ve cinsiyetçi yorumlarını internete yükleyen iki Fransız da hem işlerinden kovuldu hem de para ve hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı. Ülkenin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden SFR’de çalışan iki kişi, Yahudi bir müşteriye ve yoldan geçen bir kadına ırkçı ve cinsiyetçi yolrumlar yaptı ve bu yorumlarını video paylaşım sitesi Periscope üzerinden yayımladı. 

Anti-semitizm (Yahudi Karşıtlığı) ve ırkçılık karşıtı LICRA adlı kurumun başvurusu üzerine SFR, bu iki işçiyi kovdu. Bu kişilerin “dini ayrımcılığa teşvik” ve “cinsiyetçi nefrete teşvik” gibi suçlardan 45 bin euro para ve bir yıl hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

24 SAATTE SİLİNECEK

Benzer suçların önüne geçilmesi ve etkisinin azalması için Avrupa Birliği’yle, sosyal medyanın dört devi anlaşmaya vardığını açıkladı. Buna göre Facebook, Google, YouTube ve Twitter’dan yetkililer, din, dil, ırk, renk ve millet ayrımcılığı yapan mesajları 24 saat içinde silecek ya da bu mesajı atan hesapları incelemeye alacak.

Son Güncelleme: 06.06.2016 19:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.