11 Ekim 2017 Çarşamba 18:17
Danimarka'da 45 metre uzunluğunda Neolitik ev keşfedildi

Kuzey Zeland’da yürütülen yüzey araştırmalarında, Neolitik döneme tarihlenen 45 metre uzunluğunda bir evin kalıntıları ortaya çıkarıldı.

Vinge şehrinde yürütülen çalışmalarda, yeni bir istasyon için yapılacak inşa öncesi bölgeyi araştıran araştırmacılar, Son Neolitik çağa tarihlenen bir ev bulundu. Avrupa Neolitik terminolojisinde longhouse (uzun ev) olarak bilinen bu tip evler, bir çeşit çiftlik evi olarak düşünülüyor.

Araştırmacılar kalıntılarına rastladıkları evin uzunluğun 45.5 metre, genişliğinin 7.2 metre olduğunu belirtiyor. Göreceli tarihlendirmeler ise evin yaklaşık 4000 yıl öncesine dayandığı ortaya koyuyor.

Keşif, bölge açısından oldukça önemli olarak görülüyor. Bölgede bugüne kadar yürütülen çalışmalarda bu ve benzeri yapılardan sadece dört tane tespit edilebildi. Ayrıca araştırmacılar, çiftlik evinin bu dönemde tespit edilen diğer üç ev ile kıyaslandığında diğerlerine oranla yaklaşık 3 kat daha büyük olduğunu söylüyor.

ÜST SINIFA İŞARET

İki girişi olduğu tahmin edilen evde, bir aile ile beraber çiftçiler ve çiftlik hayvanlarının beraber kaldığı düşünülüyor. Araştırmacılar ayrıca bu büyüklükteki bir evin buraya sahip olan ailenin varlıklı olduğuna kanıt oluşturduğunu belirtiyor.

Uzmanlar bu boyutlardaki bir yapıya sahip olmanın, bir çeşit üst sınıf belirtisi olduğunu belirtirken, yapının sahiplerinin üst sınıfa mensup olduklarını vurguluyor.

Avrupa Neolitiği özelinde Son Neolitik çağ, topluluklar arası sınıfsal farklılıklara dair belirtilerin ortaya çıkmaya başladığı ilk dönem olarak biliniyor.

KAYNAK: Tolunay Bayram/ arkeofili 

Son Güncelleme: 12.10.2017 08:31
Anahtar Kelimeler:
NeolitikKeşifKuzey Zeland
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.