TTNET çöktü, RedHack üstlendi

Dünden bu yana Türkiye çapında internet kesintileri yaşandı…

TTNET çöktü, RedHack üstlendi

Dün gece TTNET’in internet hizmeti aniden kesildi. Herkes çağrı merkezlerini aynı anda arayınca hatlar da aşırı yüklenmeden yanıt veremedi. Bilgi alamayan kullanıcılar modemlerinin ve bilgisayarların ayarlarında sorun olduğu düşüncesiyle çaresiz girişimlerde bulundu.

 

Bu durumdan Demokrat Haber de yoğun olarak etkilendi. Etkilenmeye de devam ediyor.

 

Sabaha karşı ulaşabildiğimiz çağrı merkezinde sorunun tüm Türkiye’de yaşandığını öğrendik. Bize bakım olduğu, sorunun giderileceği söylendi. Bazı yerlerde bağlantı gelmeye başlasa da bizde henüz sorun çözülmedi.

 

Başka kanallardan internete bağlanınca kesintinin RedHack’in bir saldırısı sonucu yaşandığını öğrendik. Uzun zamandır TTNET’ten mağdur olan kullanıcılardan biri olarak, RedHack’in TTNET’e yaptığı saldırıdan da mağdur olsak da, bir ilk olan bu olaya haberci olarak yaklaştık...Demokrat Haber takipçilerinin  bizi hoş göreceğini umuyoruz. Çünkü hala bağlantı sorunları yaşıyoruz ve uzun süre güncellemeleri gerçekleştiremedik.

 

Umarız TTNET bu yaşananlardan ders çıkarır ve biraz da kullanıcı odaklı olmaya çalışır. Kullanıcılara tek taraflı sözleşmeler imzalatıp, tuzaklı kotaları aştırıp, astronomik faturalar gönderen, “Adil Kullanım Kotası” aşıldı diye işini internetten yürüten binlerce insanı düşük hızlı internete mahkum eden, şikayetleri dikkate almayan, ortada imzalatılan sözleşmeler olmasının yaşananların adaletsiz olduğu gerçeğini ortadan kaldırmadığını anlamayan TTNET bakalım şimdi ne yapacak? Kota aşımında mağdur ettiği tüketiciye, parasını peşin olarak ödediği halde internet bağlantısı sağlayamamasının bedelini ödeyecek mi?

 

REDHACK: TTNET'İ BİZ ÇÖKERTTİK

Twitterdan açıklama yapan RedHack, internetteki kesintinin TTnet'e yaptıkları saldırıdan kaynaklandığını duyurdu. Saldırıyı 4 ayrı grup olarak gerçekleştirdiklerini belirten RedHack, TTnet'in 'kilit' yerlerine DDOS göndermeden, direk 'sizma' yaptıkların, bunun üzerine TTnet saldırıdan korunmak için tüm Türkiye'nin internetini kestiğini belirtti. İşte RedHack'in o açıklaması:

 

BİZ SALDIRINCA 'FİŞİ ÇEKMEK' ZORUNDA KALDILAR

27 Nisan 2012 tarihiyle, TTNet basta olmak uzere Emniyet Genel Mudurlugu, Adalet Bakanligi, Yargitay vb bircok onemli kurulusa

Anonymous RedHack DGVirus, AnarcyCrew olarak ataklar duzenlenmistir.

Bu ataklardan Emniyet ve Adalet gibi onemli yerler Anonymous Ailesi tarafindan cokertilmis, sorunu cozemeyen TIB yetkilileri cozumu yurt disina cikislari kapatmakta bulmuslardir.

Fakat bu taktigi bilen daha once goren RedHack olayi TR icinden sekillendirmis, Yurtdisina kapali olan serverlara (Turkiye icinden) cesitli bilgisayarlardan DDOS yaparak dikkatlerini bir yone cekmis, onlar bununla ugrasirken ana sistemlerine, DNS sunucularina kadar sizilmistir.

Bu sizma ve saldirilarla bas edemeyenler neye ugradiklarini sasirarak beklenmedik bu saldiri karsisinda, sistemi kapatmakta, ADSL'ler basta olmak uzere bircok (TTNet'e ait) sistemin "fisini cekmek" zorunda kalmislardir.

 

BİZİ ENGELLEYEMEZLER DEMİŞTİK

Zaten saldirinin gelecegini bekleyen TIB ve TUBITAK, dun, kamu kurumlarina bir genelge gondererek belirli onlemler sunmuslardir, Radikal gazetesi'de bu olayi dun haberlestirmis, bizden de gorus almistir.

Bizde yapilacak en dogru isin "fisi cekip beklemek" oldugunu "bizleri engelleyemeyeceklerini" soylemistik. Bu eylem neticesinde, bircok kurum hacklenmis, Turkiye'deki internet 27 Nisan aksami 2 saatligine kesilmis, 28 nisan sabahinida kapsayan yaklasik 10 saat gecmesine ragmen halen tam olarak kendine gelememistir.

Eylemler gerceklestikten sonra cesitli kaynaklardan daha onceki eylemlerimiz de gordugumuz "acimadi ki" histerisiyle yeniden karsilastik.

Eylemin sabahi "bu gece saldiri olacak" diye TUBITAK'tan uyari geliyor ve bu haberin yayimlandigi ayni gece bircok yer cokuyor, karsiliginda saatler sonra "teknik bir sorun" cevabi aliniyor, bu cevaba kendileri inaniyor mu? Meraktayiz..

Yani icinizde biri yokmu "RedHack kac aydir bizim iflahimizi kesti eve gidemiyoruz" diyecek babayigit? ;)

 

NEDEN YAPTIK?

Gelelim Eylemlerin sebebine..

Zaten Anonymous biz RedHack'le dayanismak istedigini ileten videosu yukaridaki linte mevcuttur, Turkce olarak ta altyazili sekilde anlatmaktadir.

Bize gelince, Eylemimizin baslica amaclari;

1- Playstation ve chat geyikleri delil olarak alinarak tutuklanan ve RedHack eylemleriyle baglantilari olmayan biri 17 yasinda 7 gencin "derhal" serbest birakilmasini istemek!

RedHack'e "teror orgutu" muamelesi yapilarak pesin Interpol'un bile takilmasinin RedHack'i yildiramayacagini gostermek, ayrica biz burdaysak tutukladiklariniz kim'?) diye sormak.

2- Anonymous'un bizle dayanisma eylemine iceriden destek vererek dostlarimizi yalniz birakmamak, Anonymous'un dayanismasindan mutluluk duydugumuzu gostermek.

3- Yaklasan 1 Mayis'i sanki "kendi isci sinifina vermis" gibi "somurge valisi" edasiyla ona buna "dayilanan" AKP hukumetine ve onun valisine dikkat cekerek, halkimizi isci kardeslerini sahiplenmeye cagirmak.

4- Adil kota vb uygulamalarla "dusuk hizda" internet ile kullaniciyi somuren, zenginlere daha iyiulasim saglarken durumu iyi olmayanlara cok yavas interneti fahis fiyata satan TTNET'i protesto etmek.

5- Pensilvanya Imami'nin ve ordusunun "yenilmez" "herseye kadir" olmadiklarini halkimiza gostermek "cesaret gayri" demek ;)

6- Eglenmek ;)

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2012, 04:58
YORUM EKLE