Tanrıkulu: Nefret suçu işleyen Edirne Valisi görevde kalacak mı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Davutoğlu'na Edirne Valisi'nin söylemlerini sordu…

Tanrıkulu: Nefret suçu işleyen Edirne Valisi görevde kalacak mı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Edirne Valisi'nin sinagog açıklamalarını meclis gündemine taşıdı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun cevaplaması istemiyle bir soru önergesi veren Tanrıkulu, "Bir kamu görevlisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin bazı vatandaşlarının en temel insan haklarını kasıtlı olarak engelleyerek, yabancı bir ülkeye ‘misilleme’ hakkına sahip midir?" diye sordu.

Edirne Valisi'nin açıkça nefret suçu işlediğini belirten Tanrıkulu, valinin görevinde kalıp kalmayacağını da sordu.

Taraf’ın paylaştığı habere göre, Sezgin Tanrıkulu'nun Başbakan tarafından cevaplanmasını istediği sorular şöyle:

- Anayasaya göre Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes, ırkı, dili ve dini ne olursa olsun eşit olduğuna göre, Edirne Valisi’nin Müslüman vatandaşlarımızı kast ederek ‘biz’, Musevi vatandaşlarımızı kast ederek ‘onlar’ ifadesini kullanması nasıl değerlendirilmektedir?

- Bir kamu görevlisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin bazı vatandaşlarının en temel insan haklarını kasıtlı olarak engelleyerek, yabancı bir ülkeye ‘misilleme’ hakkına sahip midir?

- Açık biçimde ırkçılık, dinsel ayrımcılık ve nefret öğeleri taşıyan bu açıklamayı yapan Edirne Valisi; Hükümetinizin İsrail’in insanlık dışı eylemleri karşısında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da dahil tüm Musevileri sorumlu gördüğü izlenimi veren, Sünni Müslüman inancı dışındaki inanç ve kimliklere mensup olan vatandaşlarımızı ötekileştiren ayrımcı söyleminden mi cesaret almaktadır?

- Açıkça nefret suçu işleyen Edirne Valisi görevden alınacak mıdır?

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bir bölümüne karşı açıkça nefret söylemi kullanan, ırkçı ve ayrımcı bir açıklama yapan, kamu görevinden doğan yetkisini eşit yurttaşlık prensibini çiğneyecek biçimde kullanacağını açıkça beyan eden Edirne Valisi’ne yönelik olarak herhangi bir idari soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa, Hükümetiniz Valinin söylemlerinin arkasında olduğu için mi idari soruşturma başlatılmamıştır?

- Edirne Valisi hakkında bu söylemi nedeniyle soruşturma başlatılırsa, kendisi hakkında soruşturma izni verilecek midir?

- Edirne Valisi’nin açıklamaları Türkiye’de çeşitli kimliklere karşı ‘nefret suçlarının’ kamu bürokrasisi seviyesinde dahi halen yaygın olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu durumda, Hükümetinizin TCK’da düzenlenen ‘nefret suçlarının kapsamını genişletmeye ve ‘nefret suçlarıyla’ etkin mücadele etmeye yönelik bir planı mevcut mudur?

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 22:51
YORUM EKLE