Şimşek: İsimleri haftalar öncesinden tespit etmiştik

Mehmet Şimşek, darbe girişiminden haftalar önce 'Gülen' mensubu olduğu öne sürülenlerin isimlerini tespit ettiklerini söyledi

Şimşek: İsimleri haftalar öncesinden tespit etmiştik

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Bild'e konuşan ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, darbe girişimi sonrası Türkiye'deki gelişmelerle ilgili açıklamalar yaptı.

Darbe girişiminin arkasında Fethullah Gülen Grubu'nun bulunduğunu söyleyen Şimşek, "Bu konuda kanıtlarımız var. Bu yüzden de haftalar önce bu hareketin içinde bulunan asker, polis ve kamu çalışanları arasındaki isimleri tespit etmiştik" diye konuştu.

OHAL SUİSTİMAL EDİLMEYECEK

Şimşek, bu yıl içinde kimlerin emekli edileceğine ve kimlerin görevden alınacağına karar verileceğini vurgulayarak ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kararı ile vatandaşların baskı altına alınmasının amaçlanmadığını söyledi. Şimşek, OHAL'in suistimal edilmeyeceğini ifade etti.

EKONOMİ

Ankara için demokrasi ve hukuk devleti olmaktan başka alternatif bulunmadığını da kaydeden Şimşek, hükümetin ülkeyi hızla tekrar demokratik seyrine çekmeyi amaçladığına da dile getirdi.

Şimşek, Türkiye'nin Avrupa'nın güvenine ihtiyacı olduğunun da altını çizdi.

15 Temmuz'daki darbe girişiminden bu yana 13 binden fazla kişi gözaltına alındı. Bunlardan 8 bin 800'ünün ordu mensubu, bin 500'ünün polis, 2 bin 100'ünün de hâkim ve savcı olduğu belirtiliyor.

OHAL sonrası çıkarılan kararname ile gözaltı süreleri de 30 güne kadar çıkarılmıştı.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2016, 15:46
YORUM EKLE