Selahattin Demirtaş kampanyası için hesap açtı

Pamuk eller cebe…

Selahattin Demirtaş kampanyası için hesap açtı

Cumhurbaşkanı adayları kampanyalarını tıpkı ABD başkanlık seçimlerindeki gibi bağışlardan gelen paralarla yürütecek. Ancak kanuna göre bir kişi en fazla 9 bin 82 lira bağış yapabilecek.

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş da seçim kampanyası süresince, maddi katkılarla desteklerini sunacak olan destekçileri için banka hesabı açtı.

HDP tarafından yapılan açıklamada hesap bilgisi şu şekillde paylaşıldı:

Ziraat Bankası TBMM Şubesi Şube No: 0903

Hesap No: 31583126 - 5004

IBAN No: TR68 0001 0009 0331 5831 2650 04

PAMUK ELLER CEBE

Cumhurbaşkanı adayları sadece bağışlarla kampanya yapacak.Üç cumhurbaşkanı adayı yasa gereği kendi siyasi partilerinden yardım alamayacaklar. Şirket, vakıf, sendika gibi tüzel kişiler hariç kişisel bağışlar toplanacak.

Bir kişi bir adaya en fazla 9 bin 82 lira bağışlayabiliyor.

Adaylar, adaylığın kesinleşmesi yani 10 Temmuz’dan seçim sonuçlarının kesinleşmesine kadar geçen dönemde yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yardım ve bağış alabilecek. Bağış ve yardımlardan veraset ve intikal vergisi alınmayacak.

BAĞIŞÇILAR KİMLİĞİNİ AÇIKLAYACAK MI?

Adayların, kimlerden, ne miktarda bağış alacağını 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu düzenliyor. Buna göre adaylar yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk uyrukluğunda olmayan gerçek kişilerden bağış ve yardım alamıyorlar. Bunun dışındaki bağışçıların nakdi yardımları adayların “seçim hesabı” olarak kendileri adına açtıracakları bir banka hesabına yatıracağı da yasayla hükme bağlanıyor.

Ancak Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu’nda bağışçıların kimliklerinin açıklanmasına ilişkin bir hüküm yok. Denge ve Denetleme Ağı uluslararası ilkeler ve iyi uygulamalarda cumhurbaşkanının göreve geldikten sonra aldığı kararlarda, kendisine bağış yapan nüfuzlu kişilerin etkisi altında kalıp kalmadığının denetlenmesi için bağışçıların açıklanması gerektiğini savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2014, 09:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
ertugrul kahveci
ertugrul kahveci - 4 yıl Önce

Haydi gorelim