29 Şubat 2012 Çarşamba 10:59
Meclisten Merve Kavakçı'ya iade-i itibar

18 Nisan 1999 seçimlerinde Fazilet Partisi'nden İstanbul Milletvekili seçildi. Ancak Meclis'teki and içme töreni sırasında, başörtülü olduğu için önce Meclis'ten çıkartıldı, ardından da ABD vatandaşı olduğunu bildirmediği gerekçesiyle Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlıktan çıkartıldı.

 

Merve Kavakçı'ya Fazilet Partisi'nin 2001'de kapatılmasıyla birlikte 5 yıl siyasetten men cezası verildi.

 

TBMM, 28 Şubat’ın yıldönümünde Kavakçı’ya yapılan ‘haksızlığı’ gidermek için çalışma başlattı. Kavakçı için 3 formül üzerinde çalışılıyor. İlki, Kavakçı’ya da tıpkı tutuklu milletvekilleri gibi maaş ödemek. Tutuklu vekiller ile Kavakçı’nın durumu örtüşmüyor. Vatandaşlıktan çıkarılma işlemi olduğu için maaş düzenlemesinin zor olabileceği düşünülüyor.

 

Buna karşın Kavakçı’ya ‘milletvekili kimlik kartı’ verilmesi, Meclis Albümü’ne alınması ve milletvekili kimliğinin ayrıcalıklarından (VIP salonunu, TBMM misafirhanelerini kullanmak vs) yararlandırılması neredeyse kesinleşti. Sincan’da 28 Şubat eylemi 28 Şubat’ın 15. yıldönümünde tankların yürütüldüğü Sincan sokaklarında dün ‘Tankın Sesi Değil Halkın Sesi’ yürüyüşü yapıldı.

 

Darbelerden kurtulmanın, darbelerin sonuçlarını ortadan kaldırmakla olacağını belirten HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Merve Kavakçı’nın haklarının iade edilmesini talep ederek, “28 Şubat sürecinde mağdurlar oldu. Bu insanlara çektirilen bu zulümlerin en azından karşılığı olmalı, dolayısıyla mağdurlara tazminat ödenmesi de sağlanmalıdır” dedi. (milliyet)

Son Güncelleme: 29.02.2012 19:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.