31 Mayıs 2016 Salı 21:17
HDP’den Gezi Direnişi açıklaması

HDP Merkez Yürütme Kurulu Gezi direnişinin 3. yıl dönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

HDP Merkez Yürütme Kurulu, “Parka girilmesinin bile yasaklandığı Gezi Direnişi’nin 3’üncü yıl dönümünde, o günkü isyanı doğuran koşullar ve ortam değişmedi" dedi.

Evrensel'in haberine göre Demokrasi, barış ve eşitlik için mücadeleyi büyütme ihtiyacının azalmadığının, arttığının ifade edildiği açıklamada şöyle denildi:

"Çünkü iktidar adalet değil, yeni adaletsizlikler yönünde adımlar attı. Gerginlik, kutuplaşma, çatışma, şiddet ortamı her yeri sardı. Sur, Cizre, Nusaybin, İdil, Dargeçit, Derik, Şırnak, Yüksekova ve bölgenin birçok ilçesinde yaşam alanlarını tamamen tahribe ve sivilleri katletmeye kadar ulaştı.

Yaşam hakkı ve barış hakkı için mücadele daha vazgeçilmez bir hale geldi” dedi. Gezi direnişinin, baskıcı ve otoriter AKP zihniyetine karşı meşru, demokratik ve haklı bir tepki olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Şiddete ve adaletsizliğe, eşitsizlik ve baskıya karşı özgürlük ve demokrasiyi kazanmak için yapılması gereken birlikteliği ve dayanışmayı büyütmektir” denildi.

Halkların Demokratik Kongresi Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü de yaptıkları yazılı açıklamada,  “Gezi’nin sesini, Cizre’ye taşımalı, Nusaybin’in ruhunu Gezi’de yaşatmalıyız. Saray darbesine karşı tüm halklarımızı mücadelemizi ortaklaştırmaya, bu zulüm karşısında birlikte yeni bir hayatı örmeye çağırıyoruz.”

Son Güncelleme: 31.05.2016 21:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.