16 Ekim 2014 Perşembe 21:32
HDP, Bakan Avcı'ya 'anasınıfı öğrencilerinin camilere götürülmesini' sordu

HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" ile ilgili Batman'ın Sason ilçesindeki anasınıfı öğrencilerinin camilere götürülmesini sordu.

Akat'ın önergesinin gerekçesinde, Sason Kaymakamlığı’nın İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıyı hatırlatarak, "'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' münasebetiyle anasınıfı öğrencilerinin camilerle buluşturulacağı belirtilmiştir. Basın organları aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılan 'Öğrenciler ile Cami Buluşması' konulu yazıda anasınıfı öğrencilerinin 16 Ekim gününde imam hatipler eşliğinde camilere götürüleceği ifade edilmiştir," ifadesi yer aldı.

Akat, Bakan Nabi Avcı'ya şu soruları yöneltti:

- Bu gezi Sason'daki tüm ana sınıfı öğrencilerini kapsamakta mıdır?

- Sason’dan başka ilçe ve illerde de “Camiler ve Din Görevlileri” haftası kapsamında anasınıfı öğrencilerine yönelik etkinlik düzenlenmiş midir?

- Geziye götürülecek öğrencilerin ailelerinden gerekli izinler alınmış mıdır?

- İlgili yazıda gezinin amacı, kapsamı, öğrencilere sağlayacağı pedagojik faydalar neden belirtilmemektedir?

- Bakanlığınız Kaymakamlık’tan gelen yazı doğrultusunda, henüz soyut düşünme becerisi gelişmemiş olan anasınıfı çağındaki öğrencilerin cami gezisinde bulunmasının pedagojik açıdan olumlu ve olumsuz sonuçları konusunda bir araştırma yapmış mıdır?

- Eğitim alanında son yıllarda yaşanan dönüşümler bağlamında düşünüldüğünde, resmi eğitim kurumlarının bu gibi etkinlikler düzenlemesinin din ve vicdan özgürlüğünün ihlali sonucunu doğurmaması ve çocukların üzerinde bir baskı aracına dönüşmemesi için hangi önlemler alınmaktadır? (Demokrat Haber)

Son Güncelleme: 16.10.2014 21:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.