Hakan Fidan: Gerekirse Süleyman Şah'ı biz bombalarız

Skandal ses kaydı...

Hakan Fidan: Gerekirse Süleyman Şah'ı biz bombalarız

30 Mart'taki seçime az bir süre kala Türkiye ile Suriye arasında gerilen ipler, savaş ihtimalinin kamuoyunda yüksek sesle konuşulur hale gelmesine neden oldu. 

Seçime sayılı günler kala internete ses kayıtları sızdırılmaya da devam ediyor. YouTube'a 'secim gudumu' isimli bir hesapla yüklenen son ses kaydında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ferdidun Sinirlioğlu ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'e ait olduğu iddia edilen dört ses, Suriye'ye ilişkin konuşuyor.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre 'Ortam dinlemesi' olduğu iddia edilen ses kaydında Ahmet Davutoğlu'nun "Laf aramızda Başbakan da telefonda bu (Süleyman Şah türbesine saldırı) gerektiğinde bir imkan gibi de değerlendirilmeli bu konjönktürde dedi yani" ifadelerini kullandığı belirtiliyor.

Ses kaydında Hakan Fidan'a ait olduğu öne sürülen sesin ise, "2000'e yakın tır malzeme gönderdik biz oraya", "Biz gerekçeyse gerekçeyi üretiriz, ben öbür tarafa 4 tane adam gönderirim, 8 tane boş alana füze de attırırım. Problem değil o! Gerekçe üretilir. Olay böyle bir iradenin ortaya konması", "Ben gerekçe üretirim yaa, gerekçe problem değil. Gerekirse oraya da (Süleyman Şah Türbesi) bir saldırı düzenleriz, oraya da biz saldırtırız önden canım" dediği iddia ediliyor.

Feridun Sinirlioğlu'nun "Ulusal güvenliğimiz son derece pespaye ucuz bir iç politika malzemesi haline geldi" dediği iddia edilen ses kaydında, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in "Direk savaş sebebi yani, yapacağımız iş direk savaş sebebi" dediği öne sürülüyor. 

İlgili ses kaydı 2 bölüm halinde youtube'da bu iki linkte yayınlandı:

https://www.youtube.com/-1

https://www.youtube.com/-2

Youtube'a da engelleme kararı çıkınca ses kayıtları vimeo'dan aşağıdaki linklerden takip edlmeye başlandı:

http://vimeo.com/-1

http://vimeo.com/-2

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 17:17
YORUM EKLE