HAK-PAR’da Burkay istifaları

8 parti meclis üyesinin istifa kararı aldığı iddia edildi…

HAK-PAR’da Burkay istifaları

Hak ve Özgürlükler Partisi’nin (HAK-PAR) 8 Parti Meclisi üyesinin, Kemal Burkay’ın PKK’ye yönelik ağır suçlamaları ve parti üzerindeki vesayetine tepki göstererek istifa kararı aldıkları bildirildi.

 

Aknews’e göre aralarında Sait Aydoğmuş, Mehmet Vural ve Vahit Abay’ın bulunduğu HAK-PAR’ın 8 Parti Meclisi üyesi istifa kararı aldılar. İstifa edenlerden dördünün Genel Başkan Yardımcısı olduğu bildirildi.

 

PSK’nin eski lideri Burkay’ı parti üzerindeki vesayeti ve PKK’ye yönelik ağır suçlamalarından dolayı istifa kararı alan PM üyelerinin, önümüzdeki günlerde bir basın açıklaması yapması bekleniyor.

 

HAK-PAR BURKAY’IN VESAYETİ ALTINA GİRDİ

Aknews’e göre adını vermek istemeyen bir PM üyesi şöyle dedi: “HAK-PAR zaten PSK grubunun vesayeti altındaydı. Yıllardır bu vesayetten kurtulmak için mücadele ediyoruz. Kemal Burkay yurtdışından döndükten sonra parti şimdi doğrudan Kemal Burkay’ın vesayetin altına girdi. Üye olmamasına rağmen bile parti onun vesayetindeydi. Şimdi üye oldu ve büyük ihtimalle genel başkan olacak.”

 

Burkay’ın vesayet yöntemini eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit ile eski Başbakan Necmettin Erbakan’a benzeten PM üyesi şöyle devam etti:

 

RAHŞAN ECEVİT BENZETMESİ

“Bir Kürt partisini suçlama ve Kemal Burkay tarzı bizi rahatsız ediyor. Hak-Par esasta demokratik, çok sesli, çok renkli bir partidir. Eğer vesayet altından çıkmazsa, parti güçlenmeyecek. Burkay’ın bir yönetim tarzı var. Çok otoriterdir. Sert bir yöneticidir. Başkan olmasa bile vesayeti olacak. Rahşan Ecevit sadece DSP üyesiydi ama vesayeti vardı. Necmettin Erbakan da öyleydi. Şimdi Burkay’ın vesayeti de aynıdır. Biz bu şekilde partide siyaset yapamayız. Biz bu kararımızı önümüzdeki günlerde açıklayacağız.”

 

PSK'nin kurucu kadrolarından Yılmaz Çamlıbel de bir süre önce örgütten istifa ettiğini duyurmuştu.

 

DOĞRULANDI

HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel, 4 PM üyesinin istifa ettiğini doğruladı. Bozyel, "Tabi biraz önce bana bilgi ulaştı. 4 Parti Meclis üyemiz istifa etmiştir. İstifa gerekçeleri henüz bana ulaşmadı. Tercihlerine saygı duyuyoruz. Tek yanlı bir beyandır ve henüz istifa gerekçeleri bana ulaşmadığı için yorum yapmak doğru olmaz. Bu konuda yorum yapmak için henüz erken" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2012, 21:16
YORUM EKLE