Hacı Birlik soruşturması için istenen kamera görüntüleri verilmiyor!

Zırhlı araçlardaki kamera kayıtları ile çevredeki işyerlerinin kamera kayıtları çeşitli gerekçelerle soruşturma dosyasına konulmuyor

Hacı Birlik soruşturması için istenen  kamera görüntüleri verilmiyor!

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, Hacı Lokman Birlik'in öldükten sonra cenazesinin polis aracına bağlanıp yerde sürüklenmesiyle ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında Şırnak Emniyet Müdürlüğü'nden olay günü görevli olan zırhlı araçların kamera kayıtlarını istedi.

Emniyet, olay anında bölgede bulunan zırhlı aracın görevli olarak Beytüşşebap'a gönderildiğini, bu nedenle zırhlı araçta bulunan kamera görüntülerinin alınmadığını savcılığa bildirdi. Olay günü çevredeki esnafın kameralarının ise çalışmadığı belirtildi.

İdris Emen'in Radikal'de yayımlanan haberine göre, Şırnak'ın Dicle Mahallesi'nde 3 Ekim 2015 günü öldürülen sürülen Hacı Lokman Birlik'in zırhlı araca bağlanarak yerde sürüklenme görüntüleri ortaya çıkmıştı. Ailesinin suç duyurusu üzerine, ‘kişinin hatırasına hakaret’ suçuyla 4 Ekim’de Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma  başlatıldı.

Açılan soruşturma kapsamında Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne bir yazı yollayarak  Birlik’in hayatını kaybettiği gün bölgede görev yapan zırhlı araçların kamera kayıtlarını istedi. Ancak Şırnak Emniyet Müdürlüğü olay anında bölgede görevli olan ‘73 A …’ plakalı zırhlı aracın Şırnak’ın Beytüşşep ilçesinde görevde olduğu, aracın dönüş tarihinin belli olmadığını, bu nedenle araçtan görüntü alınmadığını savcılığa bildirdi.

Savcılığa iletilen cevap yazısında “Konu ile ilgili zırhlı aracın plakası ’73 A ….’ dır. Araç Beytüşşebap ilçesinde görevlendirilmiştir ve dönüş tarihinin belirsizdir" denildi.

BÖLGEDEKİ KAMERALAR DA ÇALIŞMIYORMUŞ!

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma kapsamında Birlik’in vurulduğu ve cenazesinin yerde sürüklendiği bölgede bulunan 6 farklı kurum ve esnaftan olay gününe ait güvenlik kamerası görüntülerini de istedi.

Ancak kurumlar elektrik kesintisi ile arızalardan kaynaklı olarak olay günü kameralarının çalışmadığını savcılığa bildirdi.

Kamera görüntülerin olayı aydınlatmada önemli olduğunu söyleyen avukat Fazilet Taştanarserim, “Hacı Lokman Birlik’in yaralı haldeyken infaz edildiğini düşündüğümüz için kasten adam öldürme, suçu bildirmeme ve ölünün hatırasına hakaret suçlamasıyla savcılığa başvurduk. Dolayısıyla zırhlı araçlardaki kamera kayıtları ile çevredeki işyerlerinin kamera kayıtları olayı aydınlatmada önemlidir. Bu görüntüler kaybolmadan alınıp soruşturma dosyasına konulmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2015, 11:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
selim
selim - 2 yıl Önce

o salak savci istese bulamazmi o görüntuleri sanki internete baksin var zaten