16 Mart 2015 Pazartesi 13:04
Hacı Bektaşi Veli Postnişini Ulusoy: Alevi toplumunun HDP'ye yönelmesi doğal

Hacı Bektaşi Veli Postnişini Veliyettin Ulusoy, Alievi toplumunda "gözlerin HDP'ye çevrildiğini" belirterek, "Bugün itilmiş, kakılmış toplumlara eğer 'Buyurun' diyebiliyorsa Selahattin, tabiî ki gözler oraya bakacak, bakar da. Aradığımız, gönlümüzde ki neyse onun dilinden bakıyoruz" dedi.

DİHA'dan Deniz Nazlım'a konuşan Ulusoy'un HDP ve seçim sürecine, yine Alevilerin tutumuna ilişkin açıklamaları şöyle:

"ALEVİ TOPLUMUNUN HDP'YE YÖNELMESİ DOĞAL"

"Cumhuriyete bizim katkımız çok fazla oldu. Biz olmazsak belki de Cumhuriyet olmayacaktı. Çok fazla güvendik Cumhuriyete, her şeyimizi verdik her şeyimizi; fakat Cumhuriyet bize umduklarımızı vermedi. Tam tersi oldu, dergahlarımız kapandı, yasaklar getirildi. Yüzlerce yıl devam eden geleneğimize yasaklar getirildi ama bu rağmen yine de yılmadık. 46'dan sonraki 50'ye kadar olan dönemde Demokrat Parti iktidarı döneminde CHP'nin o tek partili döneminde de çok şey çekti Aleviler. Özellikle benim ailem de çekti. Yeni bir uyanış umuduyla o dönem DP'ye oy verdik, belki aradığımızı buluruz bir umuttu bu ve kısa sürede bunun bir umut olmadığı anlaşıldı, oradan da vazgeçtik.

3 dönem DP'yi destekledikten sonra Alevi toplumu genel olarak günümüze kadar CHP'yi destekledi. Bu son hareketlilikle birlikte, özellikle de Selahattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanı adayı olması ve düşüncelerini topluma iletmesiyle birlikte gözler ona çevrildi, camia ona çevirdi çünkü, gönlümüzdeki o bizim."

"Alevi toplumunun HDP'ye yönelmesi doğal. İlk sayfayı açtığımızda bizim inancımızda insanı görürüz. Irkını görmeyiz, ırk yoktur Alevi, Bektaşi, Kızılbaş inancında. Bugün itilmiş, kakılmış toplumlara eğer 'Buyurun' diyebiliyorsa Selahattin, -ki Aleviler de bunların içinde- tabiî ki gözler oraya bakacak, bakar da. Aradığımız, gönlümüzde ki neyse onun dilinden bakıyoruz. Onun içinde gençlerde, kadınlarda, herkeste bir hareketlilik var. Herkes akıllıdır nereye kime oy vereceğini bilir."

'MÜCADELEMİZ GÜNLÜK HAYATIMIZA DA GİRMELİ'

Alevi toplumunun mücadelesi ve arayışı sadece seçimler değil. Günlük hayatın içine de girilmeli. Aleviler Meclis'ten ziyade, hayatın hiçbir alanında temsil edilmiyor. Toplum 'Ne bir milim yukarı ne bir milim aşağıya' kalsın. Yani ırkından, inancından ve mensup olduğu toplumdan dolayı itilip kakılıyorsa, biz buna inanç olarak karşıyız. Biz el ele tutup hiç ayırt etmeden ülkemizde yaşamak istiyoruz. Herkes yeteri kadar temsil edilerek. Bu düşünce günlük hayatımıza, eğitimize, aile hayatımıza girmeli, her yere girmeli ki. o zaman mutlu bir toplum olsun."

DEMİRTAŞ'LA GÖRÜŞME

Geçtiğimiz günlerde, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Derneği Genel Merkezi'nde HDP Eş Genel Başkanı Selahttin Demirtaş ile görüşmesine ilişkin de ilk defa açıklama yapan Ulusoy, Demirtaş'ın kendisine, "Partimizde herkese yer var. Herkesin hakkı savunulacak" şeklinde bir görüş bildirdiğini belirterek, Demirtaş ve HDP heyetinden ayrı düşünmediklerini ifade etti.

Haberin tamamı için tıklayınız.

Son Güncelleme: 16.03.2015 13:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Talip 2015-03-16 16:57:49

Pirim.
Bu açıklama çok yanlış. İçerik doğru olanilir. Açıklama yanlış kişiden.

Bir Talibin olarak üzdün bizleri Pirim. Zerdüşlere, Ateistlere du verdin. Deden kadar olamadın.
Yakışmadı...

Avatar
Prof.Dr.mehmet Elbistan 2015-03-17 06:58:36

Alevi kardeslerim,canlarim,
Alevileri ve tum haklari reddeden, bir asimilasyon sistemi kurarak, basta aleviler olmak uzere, lazlari, cerkezleri,gurculeri, araplari, suryanileri, kurtleri, ermenileri, cingeneleri ve diger azinlik halklari ve hatta hanefilik haric diger sunni mezhep erbaplarini da simile edip yok eden bir parti olan CHP'ye ve onun savunucusu olan MHP'ye 80 senedir hangi demokratik taleplerini karsiladi ki oy verdin ve oy vermeye de devam edecegim diyorsun? CHP 80 yildir hangi sorununu cozdu de vazgecemiyorsun? Iktidar olmadi icin cagin gereklerine uymayan,insan haklarini ve emekci haklarina gundeminde yer vermeyen CHP'ye oy vermeden bit daha dusunmeni oneriyorum. Saygilarimla, Prof.Dr.Mehmet Elbistan

Avatar
Toprak Sahin 2015-03-17 10:42:58

sayin ulusoyu tebrik ederim ondan böyle bir aciklama beklemiyordum dogrusu. hdpye önyargiyla bakarlar saniyordum. sadece alevilerin degil bütün toplumlarin kendisini ifade edecegi kendi adina siyaset yapacagi tek adres hdp dir. hdp aleviler icin siyaset yapmaz. aleviler gelip hdpde siyasetlerini yaparlar. bütün ezilenler biraraya gelip konusup birbirlerini iyice taniyip destek olmalilar. yillarca devlet bizi birbirimize düsman edip istedigi gibi at kosturdu.

Avatar
Erdoğan 2015-03-17 12:09:54

veli̇yetti̇n ulusoy dedemi̇zi̇n açiklamasi
(böyle güzel insanlarımızı incitme hakkımız yol, olmamalıdır...)
merhaba dostlar,
bir parti liderinin benimle görüşme istemi ve görüşmemiz sonunda,
pek çok dostumuzun bunu kullanarak sanki o partinin sempatizanı
gibi beni göstererek alevi-bektaşi camiasına "bu partiye oy verin"
imajı yaratılmasından son derece üzgünüm.
hayatımda hiç kimseyi bu konuda yönlendirmedim, yönlendirmem de. bu "senin aklın ermez, benim dediğim yere oyunu kullan" demektir. böyle bir tutum ve davranış içerisinde olmam da mümkün değildir.
kim olursa olsun , hangi parti veya lideri bizimle görüşmek isterse geri
çevirmeyiz, düşüncelerimizi söyleriz. bu o partiyi destekliyoruz anlamına gelmez.
cümle dostlardan ricam bu konuda hassas olmaları ve facebook' larda
adımı kullanmamalarını önemle rica ediyorum.
sevgiler ve selamlar.
veliyettin ulusoy

Avatar
Ünsal tuncer 2015-03-17 18:20:40

En iyi ölü alevidir Irkçı kürtler değil miydi . Bende bir aleviyim ama gidip de bebek katili ve onun meşrepindekilere oy vermem zul gelir.Bir sözüm Turgut Öker'e geçen seçimlerde anlaşmalarını biz iyi biliyoruz RTE ile . İstanbul'dan aday olmuş hiç azımsanmayacak bir oy almıştı . Alevi canlar bu belkide son şansımız ya Laik - Atatürkçü güneşli günler - yada
Diktatoryal bir başkanlık .

Avatar
müdafa 2015-03-19 09:40:18

kelimeleri cevirerek söylenenleri amac disina cikartmak kendi emmeleriniz icin kullanmak gazetecilik degildir siz ilk olarak veliyettin ulusoy u taniyin

Avatar
Bülent YILDIRIM 2015-04-07 01:13:41

Yaziklar olsun
Cemalettin efendi'nin kemikleri sizliyordur simdi!

Avatar
Mustafa Erdoğan 2015-05-03 17:10:16

Bu işin alevisi sünnisi süryanisi kürtü türkü lazı çerkezi şuyu buyu yok hepimiz bir milletiz önemli olan bağımsız Türkiye demeliyiz ortadoğu yü ve dünyayı kana boğan emperyalizme karşı dik duran partiye oy vermek endoğru olmazmı AKP ye niye karşıyız ABD güdümünde olduğu için peki MHP CHP ve HDP e ABD ve emperyalizme karşılarmı deyil karşı olmak umutları ABD de arıyorlar
Öyleyse elimizi vijdanımıza koyup oylarımız busefer tutarlı ABD karşısında dık duran VATANPARTİ sine vermeliyiz özgürlük ancak ulusları bölüp parçlayıp yöneten batı emperyalizmine karşı durarak sağlanır sayğılarla