Erdoğan'dan New York Times'a: Edepsizlik, alçaklık, adilik

Erdoğan, New York Times’ın Ankara Hacıbayram’dan IŞİD’e katılanlar olduğu haberiyle ilgili olarak böyle konuştu...

Erdoğan'dan New York Times'a: Edepsizlik, alçaklık, adilik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York Times’ın Ankara Hacıbayram’dan IŞİD’e katılanlar olduğu haberiyle ilgili olarak, “Dün bir gazete Hacı Bayram Camii’den çıkışımızı fotoğrafını kullanıyor. Altına IŞİD ile ilgili haberde bunu yapıyor Bu en hafif tabiriyle edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’nun (TESK) 19. Genel Kurulu’nda konuştu.

Erdoğan’ın açıklamaları özetle şöyle:

NEW YORK TİMES HABERİ   

“Dün Amerika’da bir basın kuruluşu ise benim ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hacı Bayram Camii’nin çıkışında görüntülenmiş fotoğrafımızı koyarak bizi terör örgütlerine destek vermekle suçluyor. En açık tabiri ile bu edepsizliktir alçaklıktır hainliktir. Yok Türkiye petrol alıyor, yok Türkiye’de tedavi görüyorlarmış. Böyle bir şey asla mümkün değil.

“Türkiye böyle yalan haberler karşısında diz çökmeyecek kadar büyük bir ülkedir. Bizim için Musul’da alıkonulan 49 can herşeyden önemlidir. Biz mesuliyet makamındayız, konuşurken dikkatli konuşmalıyız. 49 canın hassasiyetiyle hareket etmek zorundayız. Üzülerek ifade ediyorum bu hassasiyetin taşıonmadığını ihanet şebekelerinin değirmenine su taşındığını görüyoruz.  Pazartesi BM GEnel Kurulu’nda dünya liderleriyle bu çirkin algı operasyonunu anlatacağız. Her zaman yaşatmanın tarafındayız. Bu ülke cana kıyanların zulmedenlerin karşısında olmuştur.”

EKONOMİ

“Türkiye’deki istikrara yönelik içeriden ve dışarıdan yapılan algı operasyonunun bir hedefi de ekonomi. Bugün aynı bayat senaryo uygulanmak isteniyor. Belli kredi derecelendirrme kuruluşları üzerinden olumsuz değerlendirmelerin yapıldığına şahit oluyoruz. Hamdolsun Türkiye’de bu tuzaklara düşmedi. Hükümetin yer esağlam basarak tedbirli ilerleyerek bu tuzakları boşa çıkaracak.

“Türkiye ekonomisi 2013’te yüzde 4’ü aşan bir büyüme kaydetti. Avrupa’da en ideali Almanya yüzde 0,8 büyüdü. Kredi derecelendirme kuruluşlarından 2 tanesi zorlama açıklamalarla Türkiye’yi eleştiriyor. 2013’te otomobil satışları rekor kırdı. Buzdolabı 2013 yılının tamamında rekor kırdı. Bunlar kendilerini acaba ne zannediyorlar? Biz bundan önce bir kredi derecelendirme kuruluşuyla ilişkiyi kestik. Bunlara yılda belirli ücretler ödüyorsunuz. Türkiye bu iki tanesiyle de ilişkisini kesebilir. Biz bunlarla ekonomimizi büyütmedik. Biz dünyayı fellik fellik dolaşarak ekonomimizi büyüttük.”

YENİ TÜRKİYE

“Yeni Türkiye esasında önemli boyutuyla unutulanların tekrar hatırlandığı Türkiye’dir. Bizi biz yapan değerlerin yeniden ihya edildiği Türkiye’dir. Yüzümüzü 2023’e döndük. Ancak bize gelecek istikameti çizecek köklerimize bağlanmaya başladık. Son 200 yıl içinde bize unutturulanlarla tarihimizden uzaklaştırıldık. Yeni Türkiye derken unutturulanları yeniden hatırlamaya başlıyoruz. Bizim ticaret kültürümüzde acımasız bir rekabet diye bir mefhum asla olmamıştır. Büyüme bedeli her ne olursa olsun zenginleşme, bizim kalkınma tarzımız olamaz.”

ÇÖZÜM SÜRECİ  

“Başbakanlığım esnasında zaman zaman esnaf kardeşlerimizle bir araya gelip çözüm sürecini anlattık. Anadolu’nun 81 vilayeti dolaşıldı. Sadece TESK olarak 10 milyonluk kitleyi temsil ediyorsunuz. Bu sürece yüreğini koyması her meselenin Türkiye’nin gündeminden tek tek çıkmasına yol açacak.

“Çözüm süreci tek başına bir siyaasi partinin değil 70 milyonun ortak sürecidir. Doğu, Güneydoğu ne kadar dertliyse batının da o kadar dertli olması gerekir. Terörün bedelini sadece oradaki anneler, esnaf ödemedi. İnşallah bu meseleyi de 77 milyon hep birlikte çözeceğiz. Hiç kimse süreci sabote etmek için yapılan tahriklere aldanmasın.

“Türkiye ayrım yapmaksızın her türlü terörün karşısında bir ülkedir. Biz İslami terör diye bir kavramı asla tanımıyoruz. Barış dini olan İslam’a kimse terörü yakıştıramaz. Sünni terör, Şii terör gibi kavramı asla kabul etmedik. Mezhepçiliği reddeden bir dinin mensubuyuz. ABD’deki bazı gazete ve TV’ler, Avrupa’daki ve Türkiye’deki malum medya kuruluşları Türkiye’ye maksatlı haberler yapıyor.”

(İMCTV)

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2014, 23:36
YORUM EKLE