17 Ekim 2015 Cumartesi 14:50
Erdoğan’a protesto: ‘Getirdiğin su, akıttığın kanı temizleyemez!’

Erdoğan ve Davutoğlu, Türkiye’den Kıbrıs’a su taşıyacak projenin açılışı için gittikleri Kıbrıs’ta “Katil AKP”, “Katil hırsız Erdoğan” sloganlarıyla karşılandılar.

Kıbrıs’ın kuzeyine Türkiye’den su taşıyacak projenin açılışı için Kıbrıs’a giden Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünde düzenlenen bir eylemle protesto edildi. “Getirdiğin su götürdüğün canları temizleyemez” yazılı bir pankart açan eylemciler, Erdoğan ve Davutoğlu için şu ifadeleri kullandı:

“Kendi ülkelerindeki seçim çalışmaları kapsamında şov yapmak için adamızda bulunuyorlar. Bu yabancılaın bizlere reva gördükleri hiç şaşırtmıyor bizleri. Değil bizi, kendi halklarından insanları iktidarları uğruna katledenler bunlar. Suruç’ta, Ankara’da demokratik hakkını kullanıp kendisini ifade eden 100’ün üzerinde insanı bombalarla öldürülmesinden sorumlu bu yabancılar.”

“KATİL ERDOĞAN” SLOGANI İLE YÜRÜYÜŞ

Kıbrıslı muhalefet örgütleri ise saat 12.00’de Lefkoşa Çağlayan Parkı’nda buluşup “Katil Tayyip Erdoğan”, “Katil IŞİD katil AKP” “Katil, hırsız Erdoğan” sloganları atarak Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne yürüdü.

Elçilik önünde polis barikatı ile karşılaşan kitle bir süre slogan attıktan sonra Ankara’da katledilenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Örgütler adına ortak açıklamayı KTÖS Başkanı Semen Yönsel Saygun okudu:

Açıklamanın tam metni:

Değerli basın emekçileri ve değerli halkımız, Bugün adamızda bazı yabancılar var. Bu yabancıları misafir olarak tanımlayamayız çünkü bugün kendilerinin ev sahipliğinde Kıbrıslı Türk siyasilerin sadece davetli oldukları bir açılışı adamızda gerçekleştiriyorlar. Yani, daha önce bizlere “besleme” diyen , her fırsatta aşağılayan bu yabancılar bugün bir kez daha bizleri aşağılamak üzere adamızda bulunuyorlar. Hem de ekolokik bir felaketi beraberinde getirebilecek ve belki de “asrın faciası” olarak anılabilecek bir projeyi onuncu kez açmak için adamızda bulunuyorlar. Bizlere siz kendi kendinizi yönetemezsiniz, gelen suyu da yönetemezsiniz diyerek buradalar. Onların ifadelesi ile bizleri “göbekten” kendilerine bağlayarak daha fazla bağımlı kılmak için adamızda bulunuyorlar. Kendi ülkelerindeki seçim çalışmaları kapsamında şov yapmak için adamızda bulunuyorlar. Bu yabancılaın bizlere reva gördükleri hiç şaşırtmıyor bizleri. Değil bizi, kendi halklarından insanları iktidarları uğruna katledenler bunlar. Suruç’ta, Ankara’da demokratik hakkını kullanıp kendisini ifade eden 100’ün üzerinde insanı bombalarla öldürülmesinden sorumlu bu yabancılar. Bugün burada hem yasta, hem de isyandayız. Öldürülen gençler ve emekçiler için yasta, bizlere ve Türkiye halklarına reva görülenler için ise isyandayız. Bu sebeple yanımızda getirdiğimiz 100 siyah balonu, Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarına karşı isyanımız olarak ve Ankara’da, Suruçta katledilen insanlar adına havaya bırakıyoruz. Yaşasın halkların kardeşliği!

Açıklamanın ardından Ankara’da ve Suruç’ta katledilen insanlar için havaya 100 balon bırakıldı. Eylem “Hırsız, katil Erdoğan!” sloganları ile sona erdi.

sendika4.org

Son Güncelleme: 17.10.2015 14:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.