Dicle: Geçmişte JİTEM, şimdi de 'paralel devlet'

DTK Eş Başkanı Hatip Dicle'den son gelişmelere ilişkin çarpıcı açıklamalar...

Dicle: Geçmişte JİTEM, şimdi de 'paralel devlet'

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Hatip Dicle, CNN Türk'ten Göksel Göksu'ya gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. "Hatip Dicle ve çözüm sürecinde yeni dönem" başlığıyla yayınlanan söyleşi dizisinin ikincisinde Kobani protestolarına dikkat çeken Dicle, "Altından geçmişte nasıl JİTEM çıktıysa bu gün de altından paralel devletin çıkacağı yönünde sezgilerimiz var", diyor. PKK-Hizbullah çatışması çıkarılması yönünde gayeler olduğunu dile getiren Dicle, önümüzdeki seçimlere nasıl gireceklerine ilişkin de açıklamalarda bulunuyor.

İşte Hatip Dicle'nin Göksel Göksu'ya verdiği söyleşi:

'ONLAR DA KARANLIK GÜÇLERİN KURBANI OLDU'

GG- İsminiz son günlerde öne çıktı

HD- İsmimin öne çıktığı doğru değil. Bizim siyasetimizde makam mevki derdi olmaz. Hele benim hiç olmaz. Ben doymuş bir siyasetçiyim. Hüda-Par ile görüşmeleri kastediyorsanız o görevin bana verilme nedeni yaşım, tecrübem. 90'lı yıllarda PKK-Hizbullah karşı karşıya geldiğinde o süreci birebir yaşamış biri olmam. Hüseyin Yılmaz'ı yıllar öncesinden tanırım, o da beni tanır.

GG- Peki o zaman Hüda-Par ile başlayalım. Sizinle aynı masaya oturmak için, ölen Hüda-Par'lılarla ilgili resmi bir açıklama yapmanızı bekliyorlar.

HD- İnsan kayıplarını sayı hesabına bağlayamayız. Acı hepimizin acısı. Biz 5 arkadaşı kaybettik demek yerine 35 insanımızı kaybettik demelerini beklerdik.

GG- Ama öyle demediler. Şimdi eskiye nasıl dönülecek? Resmi bir açıklama yapacak mısınız onların istediği yönde ?

HD- Öyle bir açıklama olmaz. İki tarafın da kaybı var, kayıp tek taraflı değil.

Bu tür durumlarda her zaman arabulucular çıkar, şiddet kullanmayın der. Tarafları sükunete çağırır. Bu olayda da böyle oldu. Şimdi acıların soğumasını beklemek lazım. Acı soğuyunca iki tarafta da aklı selim hakim olur.

Bakın biz Bingöl'deki polisleri de dahil ediyoruz, 35 insanımızı kaybettik diyoruz. Onlar da karanlık güçlerin kurbanı oldular.

Biz bölgeye gittik, tesbit ettik; eylemi yapanlar Genç yakınlarında ölen o dört kişi değil. Dağ kadrosundan ölen kişinin eylem için gelmediği çok açık, uzun namlulu silah yok.

İçişleri Bakanlığı olayı sorguluyor.

Sadece Bingöl'deki olay değil Gaziantep'te olanlar da şaibeli.

Gaziantep'te polis açıkça "siz işinizi bitirdiniz, sıra bizde" diyor. Soruşturuluyor faillerinin ortaya çıkarılması lazım.

Altından geçmişte nasıl JİTEM çıktıysa bu gün de altından paralel devletin çıkacağı yönünde sezgilerimiz var.

GG- Sezgileriniz mi var?

HD- Aslında sezgilerime göre karanlık bazı güçler rol oynuyor.

"GÜLEN'İN KASEDİNİ CEZAEVİNDEN ÇIKTIKTAN SONRA DİNLETTİLER"

GG- Siz televizyona çıktınız ve Fethullah Gülen'in sesinden bir kaset dinlediğinizi söylediniz... Sezgi mi, kasetten dinlediniz mi?

HD- Dinledim.

GG- Ne zaman dinlediniz.

HD- Cezaevinden çıktıktan sonra dinlettiler.

GG- Ne diyordu kasette ?

HD- Fethullah Gülen'in sesiydi ve "Kürt kurumlarına sızın, halktan yana dürüst insanları itibarsızlaştırın" diyordu.

'KCK OPERASYONLARINI YAPAN PARALEL DEVLETTİR'

GG- Siz o kaseti dinleyince ne yaptınız? Bir örneğini aldınız mı mesela partinizin yetkili kurullarına vs dinletmek için?

HD- O kadar çok kaset çıkıyordu ki o aralar, almadım. Ama biz bu bölgede JİTEM gerçeğini yaşadık.

Bakın KCK operasyonları sırasında 8 bin kişi tutuklandı, göz altına alındı. Biz il ve ilçelerde görevlendirecek kimse bulamaz hale geldik.

( O boşlukta sızılmış olunabileceğini ima ediyor)

KCK operasyonlarını yapan paralel devlettir. Devlet içinde devlet olmaz. Onun için devlet tabi ki kendini temizleyecek.

4.5 yıl beni hapis yaptıranlar da onlar. Benim dosyamı adımı kapatarak 10 tane avukatın önüne koyun. Bir tek suç unsuru bulamazlar. Dosyada olan orada burada konuşma yapmış, şurada şunu bunu yapmış vs. Ama ortada suç yok.

Siyaseten hapis yatırdılar, rehineydik!

GG- Hedef neydi, toplumsal infial yaratmak mıydı?

HD- Bu sayede bir taşla üç kuş vurmayı hedeflediler.

Hem PKK-Hizbullah Çatışması çıkacak hem çözüm süreci çökertilecek ve hükümet yeni sert yasalar çıkartacak sonunda yeniden kargaşa ortamı baş gösterecekti. Tabi bu tablo Hükümet'i de çökertir.

'BARIŞ USLUBU KONUSUNDA SORUNLAR VAR'

GG- Peki olaylar bir anda patlak verdi, sonra bir anda duruldu ve çözüm süreciyle ilgili taslak gündeme geldi. Diğer tarafta da sizin anlattıklarınız var. Yani bu olayların sorumlusu madem ki paralel yapılanma. O halde Cumhurbaşkanı neden Demirtaş'a bu kadar yükleniyor?

HD- Demirtaş'a "Sen kimin adamısın?"diyor, Paralel devletin adamı vs.

Bizim barış üslubunu tutturma konusunda sorunlarımız var.

Ben hep "Kadın üslubu kullanırsanız, halkımız daha çok benimsiyor" diyorum. Yani kucaklayıcı, böyle insanı saran üsluba ihtiyaç var.

GG- Çözüm süreci yeniden devreye girdi demişken, siz Baluken'in sözünü ettiği çözüm süreci ile ilgili taslağı gördünüz mü?

HD- Taslağı görmedim, içinde ne olduğunu da bilmiyorum.

Bu sistem şöyle işler, hükümet bir taslak sunar o taslak önce Kandil'e gider. Kandil kendi görüşlerini belirtir ve Öcalan'a götürülür.

Bu trafiği sağlayan milletvekillerine biz hiçbir şey sormayız. Onlar gerekli görürse bilgi verir.

Aynı trafik hükümet kanadında da var. Olgunlaşınca hükümet açıklar zaten.

Ama şunu da unutmamak lazım bu tür süreçler daima inişli çıkışlı olur. Benim önemsediğim o iniş çıkışlar sırasında yeter ki bisikletin tekerleri dönmeye devam etsin, yeter ki bisikleti durdurma.

İMRALI'DAN GELEN MESAJ

GG- Sizin katılmadığınız toplantıda İmralı'dan gelen mesaj açıklandı...

HD- Evet. O mesajda Sayın Öcalan şunu söylüyordu "mutlak surette yapıcı diyalogla bu şiddet ortamını önlesinler. Aksi halde katliamlar ve darbeler olabilir..."

'KİMSE KENDİNİ İMRALI'YLA YARIŞTIRAMAZ'

GG- Demirtaş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yükselişe geçmiş bir isim. Acaba önü kesilmek istenmiş olabilir mi? Bazı değerlendirmeler İmralı'nın bu yükselişten rahatsızlık duyduğu yönünde de...

HD- Kimse kendini İmralı'yla yarıştıramaz. Bunu Kandil için de söylüyorlar. Olmaz öyle şey.

GG- Ama Cemil Bayık "Barışa Öcalan, savaşa biz karar veririz" dedi. Hatta bu sözler üzerine kimi taraflar "Kandil ile İmralı arasında bilek güreşi var" yorumunda bulundu...

HD- Onun anlamı o değil. İmralı ile süren görüşmeler çıkmaza girer ve Öcalan "Artık yapacak bir şey kalmadı" mesajı verirse, o zaman "Savaşın nasıl, ne zaman olacağına biz karar veririz" demek o.

Bakın, Öcalan "Mezar taşıma ne aldattı, ne aldatıldı" yazın diyecek kadar kendinden emin biri.

Bir insan aldatmadığından emin olabilir ama aldatılmadığını bilmek çok zordur. O aldatılmadığından da emin ki bu sözleri söyleyebiliyor.

GENEL SEÇİMLER

GG- Son soru. Seçimlerde oylarınız yüzde 10 sınırına dayandı. Önümüzde de genel seçimler var. Barajı aşma ihtimali olur mu, bu riski göze alır mısınız seçime girerken?

HD- Oy oranımız yüzde 13 olsaydı, göze alınırdı da yüzde 10 risktir, o riski göze alamazsınız. Yüzde 13 olsa bir iki puan kayıp olsa da meclise girersiniz ama bu durumda o kaybın anlamı parlamentoya girememektir. Parlamentoda olmazsanız çözüm süreci zora girer. Milletvekilleri olmazsa Kandil'le İmralı'yla kim nasıl görüşecek?

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2014, 00:05
YORUM EKLE