Dengir Mir: Erdoğan Ergenekon'la mutabakata varmış olabilir

AKP'nin kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat, Başbakan'ın Ergenekon'la mutabakata varmış olabileceğini iddia etti...

Dengir Mir: Erdoğan Ergenekon'la mutabakata varmış olabilir

AKP'nin kurucularından olan Dengir Mir Mehmet Fırat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ergenekon’la mutabakata varmış olabileceğini iddia etti.

AKP’nin kurucularından birisi olan, partide genel başkan yardımcılığı, parti sözcülüğü ve MYK üyeliği gibi üst düzey görevler üstlenen Dengir Mir Mehmet Fırat, 2008 yılında sağlık sorunlarını gerekçe göstererek parti yönetiminden istifa etti. Fırat, T24'ten Hazal Özvarış'a konuştu.

Fırat verdiği söyleşide, Başbakan Erdoğan’ın Ergenekon örgütü ile anlaşma yapmış olabileceğini iddia etti.

Fırat’ın T24'e verdiği söyleşinin ilgili bölümü şöyle:

Darbe teşebbüsü davalarına rağmen 2007 e-muhtırasının dava konusu olmamasını siz nasıl yorumluyorsunuz? 'Dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’la Erdoğan arasında Dolmabahçe mutabakatı yapıldığı' görüşü ne kadar haklı?

Bana göre onun ötesi var: Şemdinli olayı. Türkiye’deki olayların en önemlisi Şemdinli olayıdır, Ergenekon’un röntgeni, hatta MR’ı çekilmiştir orada. Eğer siz operasyonu durdurmamış ve gerçek anlamda yürütmüş olsaydınız, Ergenekon yapısını çözmüş olurdunuz.

Şemdinli olayı önemli, evet. Peki Şemdinli savcısı Ferhat Sarıkaya’nın, Van’da özel yetkili savcı olarak dönemin 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın’a yolsuzluk ve kaçakçılık iddiasıyla baskın yapması, ardından tutuklatması, tutuklanan üniversite genel sekreter yardımcısı Enver Arpalı’nın bu durumu onuruna yediremeyerek cezaevine intihar etmesi ve sonuçta hem kaçakçılık, hem de yolsuzluk davasının beraatle sonuçlanması da kadrajınıza giriyor mu?

Bir insanın kötü yönleri de olur, iyi yönleri de. O kişi hatalı davrandıysa veya kasten hata yaptıysa, yaptığı iyi şeyler ortadan kalkmaz. Bir savaşta kahramansınızdır ama özel hayatınızda zalim olabilirsiniz. Türkiye’de ifrat ile tefrit hastalığı var. Siyah-beyaz arasındaki onca rengi görmüyoruz. Bu örnekte cemaat Ergenekon’u ortaya çıkardıysa bu iyidir, ama çeşitli neden ve yöntemlerle suçsuz olanları suçlu yaptıysa bunun cezasının çekilmesi lazım. Burada da savcı eğer Van 100. yıl Üniversitesi hakkında hata yaptıysa cezasını çekmeli. Ama bu hata Şemdinli olayının önemini azaltmaz.

Sizce Şemdinli’de hükümetin elini tutan ne oldu?

Bilmiyorum. O zaman yapılması gereken mülkiye müfettişleri yerine Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun gönderilmesiydi. Ama bu fırsat kullanılmadı. O gün nasıl bir pazarlık, ne gibi bir düşünce vardı bilmiyorum. Ama Şemdinli olayının üstüne gidilseydi ne Hrant Dink, ne Santoro öldürülürdü, ne de Malatya’daki olay olurdu. Bir proje vardı, bu proje hayata geçirilmişti.

Açar mısınız?

O zaman ta 1950’lere doğru gitmeniz lazım. Mesela İsmet Paşa’nın hatıralarını okuyabilirsiniz, iktidar 1950’de devredildiği zaman kendisine gelenler, yapmak istedikleri… Bunlar bireylerle ilgili şeyler değil, bu bir yapılanmadır ve bunun adı Ergenekon’dur. Devletin, toplumun her kesimine yayılmıştır; finans, istihbarat, medya, asker, emniyet, yasama, yürütme ayağı vardır. Bu bir paralel yapıdır işte.

Ertuğrul Günay’ın 'Askerle ittifak yapıyor' dediği Erdoğan’ın Ergenekon’la ittifak yaptığını mı söylüyorsunuz?

Askerin etkisizleştirildiği ve hükümete tabi olduğu kanısıyla orayla bir mutabakata varmış olabilir diye düşünüyorum.

Söyleşinin tamamını okumak için tıklayınız...

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2014, 14:05
YORUM EKLE