CHP'li Bekaroğlu: AKP ile CHP bir araya gelip, hükümet kurabilir

Mehmet Bekaroğlu, 'Demokratik, özgürlükçü, çoğulcu bir anayasa yapma konusunda iki parti bir araya gelebilir' dedi

CHP'li Bekaroğlu: AKP ile CHP bir araya gelip, hükümet kurabilir

CHP'nin Tanıtım ve Halkla İlişkiler'den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Adayı Mehmet Bekaroğlu, 7 Haziran seçimleri öncesi seçim gezileri kapsamında İstanbul Büyükçekmece'deydi Burada  bir seçmenden gelen, “AKP ile koalisyon kurar mısınız?” sorusuna yanıt veren Bekaroğlu, “Demokratik, özgürlükçü, çoğulcu bir anayasa yapma konusunda iki parti bir araya gelebilir ve hükümet kurabilir,” dedi.

'ENDİŞEM ÜLKENİN KUTUPLAŞMAYA GİTMESİ'

Al Jazeera Türk'te yer alan habere göre, CHP içinde hiç koalisyon konuşmadıklarını; bu fikrin kendisine ait olduğunu belirten Bekaroğlu, şunları söyledi:

"CHP’ye geçiş sürecim iki yıl aldı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile defalarca görüştük; sosyal demokrasinin Türkiye’de yeniden tanımlanması konusunda mutabık kaldık ve ardından CHP’ye geçtim. CHP’ye geçişimdeki en büyük etken endişe oldu. Endişem bu ülkenin kutuplaşmaya gitmesidir. Bu kutuplaşmanın bir çatışmaya evrilmesi en büyük korkumdur. Recep Tayyip Erdoğan sürekli ayrımları kaşıyarak siyaset yapıyor. Kimlikler, inançlar, farklılıklar üzerinden siyaset yapıyor. Toplumun önemli bir kesimini karamsarlığa itti. Kayırmacı bir dil kullandı. Türkiye bunu taşıyamaz. CHP kimlik politikası yapmayacağı için buradayım." 

'KOALİSYON İSTİKRARSIZLIK GETİRMEZ'

Bekaroğlu, "Seçimde AKP ile koalisyon yapma ihtimaliniz var mı?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Türkiye’de koalisyon hükümeti döneminin başladığını görüyorum. Koalisyonlar istikrarsızlık getirmez, halkın aleyhine değildir. Benim kişisel görüşümü sorarsanız bir şartla olur. Türkiye’yi 100 sene taşıyacak 12 Eylül anayasası yerine gerçekten demokratik, özgürlükçü, çoğulcu bir anayasa yapmak için iki parti bir araya gelebilir ve hükümet kurabilir. Bunun adı büyük koalisyon olur. Bu Almanya’da da Türkiye’de de zamanında olmuştur. Koalisyon Türkiye gibi bir ülkede bir partinin bir insanın, insanlara dayatmasındansa koalisyonlarda müzakere ederek sonuçların bulunması daha hayırlıdır diye düşünüyorum." (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2015, 19:52
YORUM EKLE