25 Temmuz 2015 Cumartesi 19:35
Barış Meclisi: Savaşı durdurun, masaya dönün!

Türkiye Barış Meclisi hükümete çağrıda bulunarak, ‘Savaşı durdurun masaya dönün” dedi. 

Barış Meclisinden yapılan yazılı açıklamada, toplumun çözüm sürecine verdiği destek hatırlatılarak, “Yeniden çatışma ve savaşın başlaması ülkeyi ve bu toprakta yaşayan herkesi büyük bir felakete sürükleme tehlikesiyle karşı karşıyayız” denildi.

Evrensel’de yer alan habere göre, 7 Haziran seçimlerinde barışın geliştirilmesi yönünde bir iradenin ortaya çıktığı belirten açıklamada şunları ifade edildi:

“Son dönemde eller tetiğe gitti. 50’nin üzerinde insanımız yaşamını yitirdi. Suruç katliamı, askeri operasyonlarla ve insanlara yönelik silahlı saldırılar kötüye gidişin işaretleriydi. Önce IŞİD’e  yönelik operasyonun yanı sıra daha çok Kürt çevresine dönük operasyon yapılarak 200 kişi gözaltına alındı. Dün gece ise PKK kamplarına yapılan hava saldırısıyla hükümet yeniden savaş konseptini uygulamaya koydu. İstanbul’da yarın yapılması planlanan Barış Blokunun düzenleyeceği yürüyüşü yasaklamak ise tam bir çılgınlık ve akıl tutulmasıdır. Başbakanın bugün yaptığı basın toplantısında herkesi tehdit eden ve savaş konseptinde ısrar eden tutumu tehlikenin boyutlarını gösteriyor.”

Hükümetin Çözüm Süreci’ne nokta koyan, barışı öteleyen ve gittikçe Kürt karşıtı bir tutuma dönüşen yolunun çıkmaz olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Türkiye içeride ve dışarıda Kürt korkusunu yenecek bir yola girmelidir. Barışı zora sokan eski köhne politikaları terk etmelidir. Türkiye Barış Meclisi daha yolun başındayken herkesi  savaşı durdurmaya masaya dönmeye çağırıyor. Bunun için hükümet, Çözüm Süreci’nin en etkili aktörü olan PKK lideri Abdullah  Öcalan’a yönelik tecride  derhal son vermeli. Ancak böyle Türkiye  bölgesel çatışmanın parçası olmaktan kurtulabilir” denildi.

Son Güncelleme: 25.07.2015 19:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
ZÜLKÜF 2015-07-25 19:59:45

keşke şehi̇t edi̇len i̇ki̇ poli̇s memurundan sonra bu çağriyi yapma erdem ve hassasi̇yeti̇ni̇ gösterbi̇lseydi̇ni̇z.

Avatar
siirtli arap 2015-07-25 21:10:25

göt sıkıştımı barış yav he he bekleyin

Avatar
cemal kendal 2015-07-26 12:03:53

murat, cemil, bese, erdal silahını teslim edip kodese girecek, sonra barış kolay.