'Bahtsız bedevi'ye, 'çölde kutup ayısı' cevabı

Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu...

'Bahtsız bedevi'ye, 'çölde kutup ayısı' cevabı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Moody's'in geçen hafta rapor yayımladığını anımsatan Kılıçdaroğlu, kredi derecelendirme kuruluşlarının ekonomik değerlendirme yapmasına rağmen ilk kez, siyasal iki temel alana dikkat çekildiğini, bunun, Cumhuriyet tarihinde ilk olduğunu ifade etti. Laiklik ve siyasal kutuplaşma, gerginlik konusunda ilk kez uluslararası kuruluşun, dünya kamuoyunun dikkatini çektiğini belirtti.  .

'BAHTSIZ BEDEVİ KUTUP AYISININ TEHLİKESİNİ DÜŞÜNÜR'

Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisine yönelik ''bahtsız bedevi'' sözlerini ''terbiyesizlik'' olarak nitelendirerek sözlerine şöyle devam etti:

''Libya, Suriye, Suudi Arabistan çöllerinde de gezen benim, bahtsız bedevi de benim. Şimdi soruyorum Recep Tayyip Erdoğan, Suriye çöllerinde, Libya çöllerinde, Suudi çöllerinde gezen sen değil misin? Dön aynaya bak, bahtsız bedeviyi göreceksin orada. Ama uyarım var, o çöllerde gezerken aman ha kutup ayılarına dikkat et. Horoza sormuşlar, 'tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar?', o da 'Ben onlardan anlamam, söyler geçerim' demiş. Ben de söyler geçerim.''

''Allah kimseyi bahtsız bedevi durumuna düşürmesin. Beyefendi bahtsız bedevi durumuna düştüğü için raporda ne olduğun anlamıyor, şaşkınlık içinde'' görüşünü savunan Kılıçdaroğlu, raporda, ''Kara para aklama, terörü finanse etme gibi bir ithamla karşı karşıyasın, yasa çıkarmazsan notunu düşürürüm'' denildiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, ''Bir ülke kara para aklamakla, terörü finanse etmekle suçlanıyorsa birisinin oturup düşünmesi lazım. Bahtsız bedevi düşünür mü; hayır. O neyi düşürür kutup ayısının tehlikesini düşünür'' dedi.

'VATANDAŞIN BORCU 35, GELİRİ 3 İSE KAT ARTTI'

Kılıçdaroğlu, vatandaşın 2002'de 6,6 milyar lira olan borcunun, 2012'de 238 milyar liraya çıktığını belirterek, vatandaşın borcunun 35, gelirinin ise 3 kat arttığını kaydetti. Kılıçdaroğlu, ''bahtsız bedevinin ise 'IMF'ye borcunu ödedik' diye caka sattığını'' öne sürdü.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) rakamlarına göre her 100 kişiden 63'ünün iki günde bir et yemeği yiyemediğini, her 100 kişiden 37'sinin ısınma ihtiyacını karşılayamadığını, her 100 kişiden 50'sinin borçlarını ödemede zorlandığını söylediğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Bunlar mı ekonomiyi yönetiyor, hayır, ekonomiyi başkaları yönetiyor'' dedi.

'3 Y, 3 Z'YE DÖNDÜ'

Türkiye'nin güçlü olması, işsizliğin bitmesi için önce reel ekonomiye dönülmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, yeni bir ekonomi, maliye, para politikalarına ihtiyaç bulunduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin aydınlığa kavuşmasının birinci anahtarının, yeni bir program, yeni teşvik sistemi ve üretim olduğunu, ikinci anahtarın, demokrasi ve örgütlü toplum olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin aydınlığa kavuşmasının anahtarından birinin kamu yönetiminde saydamlık olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, iktidarın 3Y'yi, yani yolsuzluğu, yoksulluğu ve yasakları önleyecekleri söylemiyle göreve geldiğini, ancak bunun sözde kaldığını savundu. Kılıçdaroğlu, ''Y'den sonra ne geliyor z harfi, Üç tane z ikram ettiler bu ülkeye, zindan, zulüm ve zam' dedi.

KILIÇDAROĞLU, ERDOĞAN'IN 'İDAM' İFADELERİNE DE DEĞİNDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ne dediğini de bilmediğini ileri süren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Elinde bir ip geziyor sokak sokak, 'kimi bulup da idam edeceğim' diye. Arkadaşlarım getirdiler, Anadolu Ajansı'nın haberi, Recep Tayyip Erdoğan daha rahat bulsun diye söylüyorum bunu, 10 Haziran 2002 şöyle demiş; 'İdam cezası tamamen kalkmalı, bunun için Hükümete destek vermeye hazırız'. Dün ne söylüyordu, bugün elinde ip geziyor. Nereden nereye. Ben buna bahtsız bedevi demeyeceğim de kime diyeceğim?'' (cnn)

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2013, 19:54
YORUM EKLE