Avrupa'da YSK seçim sistemi kilitlendi, konsolosluklar önünde uzun kuyruklar oluştu

Yedek anahtar skandalının tekrarı mı yaşanıyor?

Avrupa'da YSK seçim sistemi kilitlendi, konsolosluklar önünde uzun kuyruklar oluştu

8 Mayıs Cuma günü sabahı başlayan yurtdışında oy verme işlemi her gün yeni skandallarla devam ediyor. İlk beş günde 71 bin kişinin sandık başına gittiği açıklanan Avrupa'da, YSK‘dan kaynaklandığı ileri sürülen bir gerekçeden dolayı sistem durdu ve oy vermeye 40 dakika ara verildi.

Türkiye'deki Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bağlı olarak işlem yapılan Yurtdışıdaki konsolosluklarda, dün 40 dakika boyunca seçim sistemi kilitlenerek kimse oy kullanamadı.

Saat 10:30-11:10 arası gündeme gelen sistem çökmesi sırasında konsolosluklar önünde uzun kuyruklar oluştu. Çeşitli partilere mensup seçmenlerin ilk tepkileri iki gün önce İsviçre'nin başkenti Bern'de meydan gelen, yedek anahtar skandalının tekrarı mı yaşanıyor sorusuydu.

İSİMLERİ BAŞKA ŞEHİRDE KAYITLI ÇIKTI

Öte yandan Almanya'nın başkenti Berlin ve Hamburg'da birçok seçmenin isimlerinin başka şehirlerdeki seçim listelerinde kayıtlı olduğu ifade edildi. Schleswig Holstein eyaletine bağlı Kiel'den (Hamburg-Kiel 150 km.) oy vermek için gelen bir grubun Kürt seçmenden fizik öğrencisi Mehmet Şirin Çubukçu, birlikte geldikleri 4 seçmenin kayıtlarının başka şehirlerde görünmesinden dolayı oy veremediklerini belirterek durumdan kaygılı olduklarını aktardı.

‘TÜRBANLI SEÇMENLER KUYRUKTA BEKLEMEDEN İÇERİ ALINIYOR’

Şirin, türbanlı seçmenlerin kuyrukta bekletilmeden vatandaşlık işlemleri yapılan ikinci kapıdan içeri alındıklarına da şahit olduklarını söyleyerek, konsolosluklar sanki AKP seçim bürosu gibi taraflı davranarak çalışmaktadır dedi.

TELEFONLARA AKP’NİN SEÇİM PROPAGANDA MESAJI GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Karlsruhe'de "Gençlik Buluşması" toplantısında konuşmasından bir gün sonra Almanya'da yaşayan binlerce seçmenin cep telefonlarına “Randevu yok, dert yok! TC kimlik nolu Nüfus cüzdanın, ehliyetin veya pasaportunla 8-31 Mayıs tarihleri arasında, saat 10′dan-19′a kadar oy kullanabilirsin Ak Parti” ifadelerinin gelmesi dikkat çekmişti.

Seçmen telefonlarının konsolosluk tarafından mı verildiği soruları henüz cevaplanmadı.

(Avrupa Postası)

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2015, 11:23
YORUM EKLE