Arınç'tan 'kahkaha' savunması: Yararlı bir konuşma yaptım

Bülent Arınç, eleştirilere yanıt verdi, kendini savundu...

Arınç'tan 'kahkaha' savunması: Yararlı bir konuşma yaptım

 Kadınlar kahkaha atmamalı” açıklamasının ardından eleştirilen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç kendini savundu, “O konuşmamdan bir kısım alınmış. Sadece kadınlar kahkaha atmasın dediysem akıl dışı bir iş yapmışımdır” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Bursa teşkilatının Merinos Parkı’nda düzenlediği bayramlaşma töreninde sarf ettiği “Kadın herkesin içerisinde kahkaha atmayacak” sözlerine yönelik tepkilerle ilgili olarak, “O konuşmamdan bir kısım alınmış. Sadece kadınlar kahkaha atmasın dediysem akıl dışı bir iş yapmışımdır. Ama orada ahlak kurallarıyla ilgili bir konuşma yaptım” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AKP Bursa teşkilatının Merinos Parkı’nda düzenlediği bayramlaşma töreninde “Kadın herkesin içerisinde kahkaha atmayacak” sözlerine yönelik tepkilere yanıt verdi.

Arınç, “O konuşmamdan bir kısım alınmış. Sadece kadınlar kahkaha atmasın dediysem akıl dışı bir iş yapmışımdır. Ama orada ahlak kurallarıyla ilgili bir konuşma yaptım. Kocasını bırakıp tatile çıkanlar, direği gördüğünde dayanamayıp direğe çıkanlar… Böyle bir hayatın içinde siz olabilirsiniz, size kızmanın ötesinde acıyabilirim’ dedi.

Arınç’ın açıklaması şöyle:

'FAYDALI BİR KONUŞMA YAPTIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM'

“Bir bayramlaşma töreni yapıldı. Şükrediyorum ki, 1,5 saate yaklaşan konuşmayı tamamen veren haber kanalları olmuş. Bazı insanlar 1,5 saatlik konuşmadan bir kısmı alarak eleştiri yapabiliyorlar. Ne kadar iğrenç ne kadar temelsiz bir yakıştırmadır o konuşmanın tamamını dinleyenler bunların farkına vardırlar.

“Konuşmanın tamamını dinlesinler ve o konuşmamda insanların hayatına müdahale var mıdır karar versinler. Faydalı bir konuşma yaptığımı düşünüyorum. Sadece Kadınlar kahkaha atmasın demişsem çok akıl dışı bir iş yapmışımdır. Ama orada görgü ve ahlak kurallarıyla ilgili bir konuşma yaptım.

'BAZI DAVRANIŞLAR AYIP OLUR'

“Bazı davranışlar suç olmasa bile ayıp olur. Bunları da bana göre güzel misallerle anlattım. Sadece kadınlara yönelik birkaç hatırlatma değil. Ben orada asıl erkekleri de muhatap alıyorum kendime. Ben şu ana kadar gözyaşlarıyla telefon açıp ruh dünyamızı anlattınız diyenlerin yanında twitterda alay konusu yapanlar da var. Bu yaşıma geldim kadınları küçümseyecek bir şey söylemedim ki.

“Benim orada söylediğim şey insanların etik davranışlar içinde bulunması gerektiğidir. Ama toplumda hiçbir şekilde sınır tanımayan cinsel özgülükten başlayıp her şeyi her yerde yapabileceğini savunanlar var. Beğenmediğim şeyler olsa da ben onların hayatlarını kendi özgürlük alanları olarak görüyorum.

“Bazı sanatçılar var bunlar yapay kahkahalar atıyorlar. Bunun da fotoğrafını çekip bana gönderiyorlar. Gerçek kahkahalar var ve bunlar insanı rahatlatır. Ama bunlarınki yapay. Kocasını bırakıp sevgilisiyle tatile çıkanlar direği gördüğünde dayanamayıp direğe çıkanlar… Böyle bir hayatın içinde siz olabilirsiniz. Size kızmanın ötesinde size acıyabilirim. Sizin hayatınıza ancak ağlanabilirse yerini bulmuş olabilir diye düşünüyorum.”

ARINÇ NE DEMİŞTİ?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AKP Bursa teşkilatının Merinos Parkı’nda düzenlediği bayramlaşma töreninde son zamanlarda Türkiye ‘de ahlaki bir çöküntünün yaşandığını belirterek şöyle konuşmuştu:

“Maalesef günlük hayatımızdan tutunuz, çocuklarımızın yetişmesine kadar televizyonların etkisi, şundan bundan bu kadar ama farklı bir toplum haline geliyoruz. Ahlaksızlık, fuhuş bir bataklık haline geliyor. Çocuklarımız, gençlerimiz cinsel yönelimlerinde çok kötü noktalara gidiyorlar. Türkiye’de buluğ yaşı, ergenlik yaşı çok küçüldü. Bu kızlarda neredeyse 9-10 yaşlarına, erkeklerde de 11-12 yaşına kadar küçüldü. Bunun neticesinde özellikle bu cinsel yönelimleri sürekli teşvik eden, bir kısmı sanal dünyada, internet dünyasında bir kısma maalesef televizyonlarda, gazetelerin magazin sütunlarında bir kısmı da üniversiteler başta olmak üzere eğitim alanında gençlerimizin bu heyecanlarını, bu heveslerini kötüye kullananlar var.

“Kuran’ı yeniden keşfetmemiz lazım. Ahlaken bir geriye gidiş var. Haya meselesi çok önemlidir. Haya, utanma duygusu. ‘Yüzüne baktığın zaman yüzü kızarıyorsa’ Hadis-i Şerif öyle diyor, haya güzeldir. Kadında olsa daha da güzeldir. Sadece kadın için değil erkek için bütün mahlukat için haya diye bir şey var. Erkekler için de haya vardır. Yalan söyleyemez, mahcubiyet ifade edecek bir söz söylemeye kalksa yüzünü yere bakar. Nerede öyle yüzüne baktığımız zaman yüzü hafifçe kızarabilecek, boynunu öne eğebilecek, gözünü bizden kaçırabilecek iffet sembolü haya sembolü kızlarımız. İffet çok önemli. Sadece bir isim değil. Kadın için de bir süstür, iffet. Erkek içinde bir süstür. İffetli olacak. Erkek de olacak. Zampara olmayacak. Eşine bağlı olacak. Çocuklarını sevecek. Kadın ise o da iffetli olacak. Mahrem-namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak. Bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak, iffetini koruyacaksın. Şimdi bunu birileri söylediği zaman ‘ya bu adam hangi dilden konuşuyor’ diyebilirler. Bu kadar değerlerimize yabancılaştık bugün.”

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2014, 16:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sabri Çakır/Sosyolog
Sabri Çakır/Sosyolog - 4 yıl Önce

...şu bayram günü can sıkıcı ve kışkırtıcı haberler, yorumlar okuyup etkilenmeyeyim diye haberlerden, tutuklamalardan, yargılamalardan uzak durmayı yeğlediğim halde, şu her zaman kıvırıp duran ve erdoğan konuşurken timsah göz yaşları döken bülent arınc'ın kadınlarla ilgili icazetini görünce eleştirmekten kendimi alamadım. kimse kusura bakmasın! adam, sanki başbakan yardımcısı filan değil de her konuda, bilsin bilmesin fetva veren bir ulama; kadınların, kızların ahlakının, iffetinin nasıl olması gerektiğini belirleyen bir molla/melle gibi konuşup ortalığı bulandırıyor! başbakan kalkıyor kimin kiminle nasıl ve hangi yaşta evlenmesi, kaç çocuk yapması, çocuklarını hangi okula göndermesi vb. konularda aile sosyologluğu yapıyor; bülent arınç'ta kadınlarımızın iffet bekçiliğine soyunuyor; güya kendince toplumun nasıl olması, namuslu, ahlaklı kadınların uluorta kahkaha atmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. size ne bunlardan ? siz kendi işinize baksanıza!