AKP ve CHP arasındaki ön görüşmeler tamamlandı

Haluk Koç, dış politika, iç ve dış güvenlik ve eğitim sisteminin görüşüldüğünü açıkladı

AKP ve CHP arasındaki ön görüşmeler tamamlandı

AKP ile CHP arasında koalisyon kurma amacıyla yapılan görüşmelerin beşincisi Ankara Palas Devlet Konukevi'nde yapıldı. Toplantının ardından AKP adına Ömer Çelik, CHP adına ise Haluk Koç birer açıklama yaptı.

Yaklaşık 7,5 saat süren görüşme sonrası açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, dış politika, iç ve dış güvenlik ve eğitim sisteminin görüşüldüğünü açıkladı.

Haluk Koç, oldukça yoğun bir görüşme trafiğiyle yapılan görüşmeler sonrası kendilerine verilen görevi bu akşam itibarıyla sonlandırdıklarını kaydederek şunları söyledi:

“Bugün dış politika, iç ve dış güvenlik ve eğitim sistemi üzerindeki görüşlerimizi ilettik. Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı sorunlar ve bir hükümet kurma ihtiyacının tartışıldığı günlerden geçiyoruz. Böylesi bir görüşme düzeneğini bu akşam tamamlamış oluyoruz. Biz Genel Başkanımıza o günün muhasebesini rapor olarak sunuyoruz. Bu toplantıyla ilgili değerlendirmemizi de yarın kendisine sunacağız.

CHP, temel sorumluluklarımızı bilerek, ülkenin sorunlarını analiz ederek bu sorumluluğumuzu yerine getirdi. Bundan sonrası hükümet kurma görevini alan sayın Ahmet Davutoğlu’nun alacağı karara bağlı. Daha sonra CHP’ye yönelik bir talep olursa bu değerlendirilecek. Biz bize verilen görevi bu akşam itibarıyla sonuçlandırmış oluyoruz.”

Koç, görüşmelerin olumlu mu yoksa olumsuz mu geçtiği yönündeki bir soru üzerine ise; “Olumlu-olumsuz diye bir çerçeve sunmuyoruz. Biz yaptığımız tespitleri biliyoruz. Bazı konularda ciddi temel farklılıklar var. Örtüşen konular da var. Bunlar liderlere iletilecek, ondan sonra partimizin yetkili kurullarına iletilecek. Biz çalışmamızı yaptık. Ülkenin hükümetsiz kalmamasının ev ödevini, siyasi sorumluluğunu yerine getirmiş oluyoruz” diye konuştu.

'YETERLİ UZLAŞMALAR VARSA GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEK'


Ömer Çelik, AKP ile CHP heyetleri arasında sonuncusu yapılan görüşmenin ardından basın mensuplarına konuştu. Çelik, AKP olarak, kendi aralarında ve CHP ile yaptıkları toplantıların toplamda 60 saati geçtiğini vurgulayarak, sağlık bir süreci geride bıraktıklarını söyledi. Çelik, sürecin sonraki aşamasına liderlerin ve partilerin yetkili organlarının karar vereceğini dile getirerek şunları kaydetti:

“İstikşafi görüşme sürecini tamamlamış bulunuyoruz. Biz Ak Parti olarak 30-35 saat kendi aramızda görüşme yaptık. Bir 30 saati de CHP ile heyetiyle ortaklaşa vermiş olduk. Yoğun emek verdiğimiz bir süreç oldu. Bize verilen görev çerçevesinde üstünden geçmemiz gereken bütün konu başlıklarını tamamlamış bulunuyoruz. Sonuçta Genel Başkanımla birlikte partimizin yetkili kurulları karar verecekler. Bu ön görüşme sürecinde yeterli bir uzlaşma alanı çıktığı kanaatine varırlarsa o zaman görüşme aşamasına geçilecek. Eğer tersi bir kanaat olursa süreç burada sona erecek.

Bütün bu çalışma boyunca CHP heyetiyle birlikte karşılıklı nezaket ve saygı içinde çok açık bir dilin kullanıldığı bir süreç yaşadık. Bu çalışma sağlıklı bir şekilde geçti. Anlaştığımız, anlaşamadığımız, anlaşmaya yakın olduğumuz, mesafe alınabilecek ve alınamayacak bütün noktaları görmüş olduk.” (Zete)

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2015, 22:41
YORUM EKLE