4 eski bakanın durumu seçim sonrasına kaldı

Meclis komisyonunun görüşmeleri Cumhurbaşkanı seçiminden sonraya atıldı...

4 eski bakanın durumu seçim sonrasına kaldı

AK Partili dört eski bakanla ilgili Meclis komisyonunun görüşmeleri Cumhurbaşkanı seçiminden sonraya atıldı.

AK Partili Komisyon Başkanı Hakkı Köylü, Meclis Başkanlığı’ndan 14 klasör halinde gönderilen fezlekeleri üyelere açmayarak, “Dizi pusulasının eksik olduğu” gerekçesiyle İstanbul Başsavcılığı’na iade etti.

Meclis bu ay tatile gireceğinden, savcılıkça yeniden düzenlenecek fezlekeleri milletvekilleri ancak eylül veya ekim ayında inceleyebilecek ve komisyon fiilen o tarihte çalışmaya başlayabilecek.

ALTI AYDIR KAPALI

AK Partili eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divan’da yargılanıp yargılanmayacağına karar verecek olan soruşturma komisyonunu kendi önergesiyle kurduran Ak Parti, soruşturma kararının alındığı 5 Mayıs’tan beri taktik üstüne taktik geliştirdi.

AK Parti’nin üyelerini geç bildirmesi ve muhalefet üyelerine itirazları nedeniyle komisyon 65 gün sonra kurulabilmişti.

Daha öncesinde, 17 Aralık ve 25 Aralık operasyonlarının ardından tartışılan fezlekelerin aslında 1 Mart’ta Meclis’e ulaştığı ortaya çıkmıştı. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, savcılıklara iade ettiği dosyaların önce 32 klasörden 14 klasöre indirilmesini sağladı. Çiçek daha sonra "soruşturmanın gizliliği" ilkesi nedeniyle fezlekelerin tüm milletvekillerine açılmayacağını, komisyon kurulursa sadece soruşturacak üyelerce incelenebileceğini bildirdi.

Meclis Genel Kurulu da bu yönde karar aldı. (haberler.com)

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2014, 13:38
YORUM EKLE