19 Şubat 2016 Cuma 14:47
Şeker, ruhsal travma ile eşdeğer
Fazla şeker tüketimi beyinde erken yaşta yaşanan cinsel taciz ya da ruhsal travma ile aynı etkiyi yarattığı ve beyne zarar verdiği belirtildi.

Avustralya'daki New South Wales Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma İngiliz gazetesi Daily Mail'in internet sitesinde yayınlandı.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre günlük alınması gereken enerjinin sadece yüzde 10'u şekerden gelmeli. Bunun için de meyve suyu ya da bal tercih etmek gerekiyor.

ŞEKER BEYİN ÜZERİNDE OLUMSUZ ETKİ YARATIYOR

Şeker ile obezite ve birçok başka hastalık arasında bağlantı kurulurken son yapılan çalışma bunun beyin üzerindeki olumsuz etkisi üzerinde de durdu.

Erken çocukluk çağlarında yaşanan uzun süreli stres ya da taciz ve travmanın akıl sağlığını kötü etkilediği ve ilerleyen yaşlarda psikiyatrik bozukluklara neden olduğu biliniyor. Kaza, yaralanma, aile bireylerinin ölmesi, doğal afet, fiziksel, cinsel veya duygusal taciz, aile içi şiddet, bir suçta mağdur olmak gibi travmatik olayların sayısı ne kadar fazlaysa çocuklar o kadar çok kortizol yani stres hormonu salgılıyor.

Ayrıca çocuklukta kötü beslenmenin de beynin hacmini küçülttüğü ve anksiyeteye yol açan bazı değişikliklere neden olduğu görülüyor.

Bu çalışmada şeker alımı ile erken yaşta görülen stresin beynin hipokampüs bölümünde aynı miktarda değişime neden olduğu anlaşılıyor.

Son Güncelleme: 19.02.2016 14:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.