16 Mayıs 2017 Salı 13:22
Özgür Gündem davası: Murat Çelikkan ve Beyza Üstün'e ceza

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nde bir günlük Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yapan Gazeteci-yYazar Murat Çelikkan'a 1 yıl 6 ay, Akademisyen Beyza Üstün'e ise 1 yıl 3 ay ceza verildi. Murat Çelikkan’a verilen ceza ertelenmedi.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nde Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yapan akademisyen Prof. Dr. Beyza Üstün ve gazeteci-yazar Murat Çelikkan’ın ayrı ayrı yargılandığı davanın karar duruşmaları görüldü. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmalarda Çelikkan ve Üstün hazır bulundu.

İlk önce Çelikkan'ın duruşması görüldü. Çok sayıda gazetecinin izlediği duruşmada Çelikkan savunma yaptı.

İLK HEDEF GERÇEKLERDİR

Savaş ve çatışma koşullarının ilk hedefinin gerçekler olduğunu söyleyen Çelikkan, “Özgür Gündem gazetesi 90’lı yıllarda da yaptığı haberlerle gerçekleri halka ulaştırmıştır” dedi. Çelikkan, Özgür Gündem’in yaptığı haberlerin yıllar sonra gerçek olduğu ortaya çıktığının altını çizdi.

Çelikkan’ın savunmasının ardından avukatlar söz alarak, müvekkilinin beraat edilmesini talep etti.

MURAT ÇELİKKAN'A 1 YIL 6 AY CEZA

Avukatlardan sonra duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, Çelikkan'ın “Örgüt propagandası yaptığını" iddia ederek 1 yıl ceza verdi. Suçun basın-yayın yoluyla işlendiğini belirten mahkeme heyeti, Çelikkan'a verdiği cezayı yarı oranında arttırarak, cezayı 1 yıl 6 aya çıkardı. Çelikkan'a verilen ceza ertelenmezken, avukatları karar itiraz edecek.

BEYZA ÜSTÜN'E 1 YIL 3 AY CEZA

Çelikkan’ın ardından aynı mahkemede Beyza Üstün'ün duruşması görüldü. Savunma yapan Üstün, basına uygulanan baskılara rağmen Özgür Gündem’in yayınlarına devam ettiğini söyledi. Daha sonra söz alan avukatlar, Üstün'ün beraatını istedi. Savunmalar ardından mahkeme heyeti, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Üstün'e 1 yıl 3 ay ceza verdi. Mahkeme cezanın ertelenmesine karar verdi. 

KAYNAK:DİHABER

Son Güncelleme: 16.05.2017 17:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.