HDP Heyeti'nden Yeni Şafak'ın iddialarına ilişkin açıklama

HDP Heyeti: Yeni Şafak'taki yazı tümüyle gerçek dışı; KCK adına söz verme yetkimiz yoktur...

HDP Heyeti'nden Yeni Şafak'ın iddialarına ilişkin açıklama

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Yeni Şafak gazetesi yazarları Hilal Kaplan ve Markar Esayan'ın bugünkü köşe yazılarında HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın, Başbakan Davutoğlu ile 1 Ekim günü yaptığı görüşmeye dair iddialarını yalanlamasının ardından, bir açıklama da HDP Heyeti'nden geldi.

HDP'DEN YENİ ŞAFAK'A TEKZİP

HDP, Yeni Şafak yazarlarının Başbakan Ahmet Davutoğlu ile HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş arasında 1 Ekim'de yapılan görüşmede, "hükümetin Kobanê'ye yardım için bütün seçenekleri masaya sunduğu ancak bunun HDP tarafından kabul edilmediği" yönündeki ifadeleri yalanlayarak,  "Koridor açılması talebinin ilk olarak Demirtaş tarafından dile getirilen talep olduğunu ve hükümetin bunu kabul etmediğini" söyledi.

HEYET'TEN AÇIKLAMA

Hükümet, Kandil ve İmralı hattında görüşmeler yürüten HDP Heyeti de aynı konuya ilişkin bir açıklama yaptı ve Yeni Şafak yazarlarının iddialarını yalanlayarak, "Heyetimizin hükümetle yaptığı görüşmeler ve dile getirdiği hususlar ne yazık ki içeriği çarpıtılarak, özünden saptırılarak yansıtılmıştır" dedi. Açıklamada, "Başbakanla görüşmemizde 15 Ekim’e kadar 'tüm eylemlerin durdurulacağı garantisi verdiğimiz' iddia edilmektedir. HDP Heyetinin kamu güvenliğinin tesisi açısından KCK adına kimseye söz verme yetkisi ve mecburiyeti yoktur" denilerek, yol haritasını KCK’ye sundukları ve KCK’nin mutabakata vardığı yönündeki iddiaların da gerçekdışı olduğu kaydedildi.

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in, Yeni Şafak gazetesinde kendileriyle ilgili çıkan köşe yazılarına ilişkin açıklamaları şöyle:

'KCK ADINA SÖZ VERME YETKİMİZ ve MACBURİYETİMİZ YOK'

"Bugün Yeni Şafak Gazetesi’ndeki bir köşe yazısında heyetimizin hükümetle yaptığı görüşmeler ve dile getirdiği hususlar ne yazık ki içeriği çarpıtılarak, özünden saptırılarak yansıtılmıştır.

Yazıda, 'Sayın Başbakanla görüşmemizde 15 Ekim’e kadar tüm eylemlerin durdurulacağı garantisi verdiğimiz' iddia edilmektedir.

HDP Heyetinin kamu güvenliğinin tesisi açısından KCK adına kimseye söz verme yetkisi ve mecburiyeti yoktur. Kamu güvenliği ile ilgili konularda HDP Heyeti, üzerine düşen sorumluluk gereği mesajların karşılıklı iletilmesini sağlamıştır. Bu durumun ‘HDP verdiği sözü tutmadı’ şeklinde yansıtılması doğru değildir.

Kaldı ki, heyetimiz Kobane’deki gelişmelerle ilgili olarak AKP’nin politikalarının Türkiye içinde de ciddi toplumsal olaylara yol açabileceği kaygısını daha en baştan hükümetle paylaşmıştır. Hem Kobane hem çözüm süreciyle ilgili mekanizmaların hızla devreye girmesinin toplumda birikmiş olan güvensizliği ve tepkiyi azaltacağını, sürecin normalleşeceğini açıkça ifade ettik. Bunun için gerekli mekanizmaların kurulması noktasında ortaklaşmaya hazır olduğumuzu açıkça belirttik.

Diğer yandan daha önceki Kandil ziyaretlerimizde hükümetin yol haritasını KCK’ye sunduğumuz ve KCK’nin mutabakata vardığı yönündeki iddialar da tümüyle gerçek dışıdır.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; heyetimize verilen metin bir yol haritası değildir, Hükümetin hazırladığını ifade ettiği yol haritası çalışmasının başlıklarını içeren tek sayfalık bir taslaktır. Bu tek sayfalık taslak 16 Ekim’de heyetimize verilmiştir. Heyetimiz, (2 gün sonra) 18 Ekim’de Kandil’e yaptığı ziyarette KCK yetkililerine bu tek sayfalık taslağı iletmiştir. KCK yetkilileri, yol haritasının kapsamlı olarak hükümet tarafından hem HDP’ye hem de kendilerine sunulmamış olmasını eleştirmiştir. KCK, ön taslakla ilgili düşüncelerini gerekli değerlendirmelerden sonra heyetimize aktaracaklarını ifade etmiştir.

"HÜKÜMET İLE MEDYANIN DİL VE ÜSLUBU SÜREÇLE BAĞDAŞMIYOR"

"Kandil ziyareti sonrası henüz hükümet yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirmedik.

Tüm bu gerçekler ortadayken heyetimizi suçlayıcı, yaptığı görüşmelerin içeriğini çarpıtan, kamuoyunu yanlış bilgilendiren gerçek dışı haber ve yorumlar ne yazık ki çözüm sürecine hizmet etmemektedir. Gerek hükümetin gerekse de medyanın dil ve üslubu süreçle bağdaşmamaktadır.

Bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesi, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bu sürecin ilerletilmesi noktasında önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz."

(Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2014, 15:24
YORUM EKLE