11 Şubat 2013 Pazartesi 13:49
FT: Türkiye Araplar için 'yanıltıcı model'

İngiliz Financial Times gazetesinde Roula Khalaf "Türkiye'nin cazibeli fakat yanıltıcı modeli" imzalı makalede, Türkiye'deki 11 yıllık hükümetin dönüşüm sürecindeki Arap ülkeleri için model alınmasına itiraz etti.

Khalaf analizde, Türkiye ile söz konusu ülkeler arasındaki altyapı ve siyasi sistem farklarına vurgu yaptı.

Türkiye'nin, geçiş sürecindeki Arap ülkeleri için "cazibeli fakat yanıltıcı bir örnek" olacağını savunan Roula Khalaf, Arap Baharı'ndan sonra Mısır ve Tunus'ta iktidara gelen İslamcı liderlerin ekonomiyi yönetmedeki zorluklarına dikkat çekerek, Türkiye'nin bu ülkelerde "model" olarak algılandığını hatırlattı.

ÜLKENİN BAŞARISINI İKTİDAR PARTİSİNE MAL ETMEK YANILTICI

Khalaf analizinde şu görüşlere yer verdi:

"İslamcı Araplar, Türkiye'nin İslamcı-kökenli Adalet ve Kalkınma Partisi altında kazandığı başarılara işaret ederek, kendilerinin sosyal olarak muhafazakâr ancak dinamik ve refah içinde toplumlar yaratabileceklerini savunuyorlar."

Ancak Financial Times yazarına göre, Türkiye'nin geçiş halindeki Arap ülkeleriyle karşılaştırılması ve ülkenin başarısının yalnızca iktidar partisine ya da "partinin İslamcı köklerine" mal edilmesinin yanıltıcı olacağı uyarısında bulundu.

'TÜRKİYE'NİN EKONOMİK BAŞARISI AKP TARAFINDAN BAŞLATILMADI'

Khalaf söz konusu tezini güçlendirmek için Türkiye ile Arap ülkelerinin altyapı yatırımları açısından farklı düzeylerde olmalarına dikkat çekti.

Roula Khalaf, Türkiye ile "Arap Baharı"ndan etkilenen ülkelerin, bankacılık sistemi ve siyasi yapılanmasında da farklılıklar olduğunu belirtti.

Gazetenin görüş aldığı Carnegie Europe'ta ziyaretçi araştırmacı olan Sinan Ülgen, Türkiye'nin ekonomik başarısının "AK Parti tarafından başlatılmadığını", partinin yürütücü rolüne rağmen, esas reformların daha önceden yapıldığını savundu.

AKP'NİN DEHASI: SOSYAL MUHAFAZAKARLIK İLE PİYASAYI ELE ALMAK

Analizde, partinin İslamcı örgütlenme deneyimini de kullanarak, yoksulları hedefleyen sosyal politikalar ürettiği, karşılanabilir sağlık hizmeti ile iskan politikası benimsediği de belirtildu.

Ülgen, AKP'nin dehasının, sosyal muhafazakârlık ile piyasayı esas alan liberal ekonomik politikaları birleştirmesi olduğunu savundu.

Son Güncelleme: 12.02.2013 13:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.