Anadolu Ajansı'nda ham hum şaralop!

Dörtte birinin Genel Müdüre sadece 12 bin TL’ye satıldığı iddia ediliyor...

Anadolu Ajansı'nda ham hum şaralop!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a bağlı olan ve devletin yarı resmi haber ajansı olarak bilinen Anadolu Ajansı’nın çok düşük bir rakama Genel Müdür Kemal Öztürk’e satıldığı iddia edildi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) yüzde 47.75 hissesi Hazine’ye, diğer kısmı da ajansı kuran Atatürk’ün arkadaşlarının vârislerine aitti.

Cumhuriyet gazetesinden Işık Kansu'nun haberine göre; AA’da sermaye artırımına gidildi.

Hazine, 30 bin liralık sermaye artırımına 14 bin 325 lira ile katılarak hisse oranını korudu. Ortada kalan yüzde 25.65 oranındaki hissenin ise AA Yönetim Kurulu kararı ile Hazine’ye devri ya da satışı yerine AKP’nin atadığı AA Genel Müdürü Kemal Öztürk’e satıldı. Yani, Kemal Öztürk sadece 12 bin 825 lira karşılığı dünya çapında büyüklüğe sahip AA’nın dörtte birine sahip oldu!

Sayıştay, satışa karşı çıktı ve o hisselerin Hazine’ye devredilmesi gerektiğini belirtti. AA’nın yeni sahiplerinden Kemal Öztürk, Sayıştay raporuna, “KİT değiliz, bizi denetleyemezsiniz” karşılığını verdi.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun vârislerinden yüzde 4.2’lik hisse satın alan ajansın eski Mali Müşaviri Arslan Ataman da hisseleri edinmek istedi, hatta parayı da yatırdı. Öncelik ortaklarda olmasına karşın Ataman’ın parası iade edildi ve satış kabul edilmedi.

Uzmanlara bakılırsa, yalnızca bu gelişme bile AA’nın dörtte bir hissesinin Öztürk’e satılmasını geçersiz kılıyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2013, 15:53
YORUM EKLE