Fazıl Say'ın avukatından açıklama

İddiaları yalanladı…

Fazıl Say'ın avukatından açıklama

(Gökhan Soysal / Demokrat Haber) İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi’nin, piyanist ve besteci Fazıl Say'ın "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı" iddiasıyla yargılandığı davada, 10 ay hapisle cezalandırılması kararı tartışılmaya devam ediyor.

Bir TV programında Nazlı Ilıcak ve Nagehan Alçı, ayrıca basının sorularını yanıtlatan hükümet sözcüsü Hüseyin çelik ve pek çok kişi Fazı Say’ın Ömer Hayyam dizelerini paylaştığı için değil ‘bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi allahçı, bu bir paradoks mu?’ sözleri nedeniyle cezalandırıldığını savunmuşlardı.

Fazıl Say vekili Av. Meltem Akyol bir açıklama yaparak bu sözlerin Fazıl Say’a ait olmadığını bildirdi.

Av. Meltem Akyol’un açıklaması şöyle:

Yazılı ve görsel medyada müvekkilim Fazıl Say aleyhine açılan davada verilen mahkumiyet kararına ilişkin olarak, yapılan yorum ve tartışmalarda dikkatimizi çeken ve yanlış algılanan bir hususu düzeltme ihtiyacı doğmuştur.

‘bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi allahçı, bu bir paradoks mu?’ ifadesi Fazıl Say’a ait bir ifade olmayıp kendisine cevap olarak gönderilen bir tweetin tarafınca retweet edildiği bir ifadedir.

Ayrıca Fazıl Say ‘Dün gece bu sayfada yazılanlar, rt edilenler, kimi insanların fikirleridir.(fikir başka başka olmasa … der Veysel) rahatsızlıkla ilgilenilmesin?’ diyerek iradesini ve hakaret ve aşağılama kastı olmadığını da açıkça beyan etmiştir.

Görsel ve yazılı medyada bu ifadelerin müvekkilime ait ifadelermiş gibi yansıtılması ve bu nedenle kamuoyunda yanlış bir algı oluşmasını önlemek amacıyla bu bilgilendirme metnimizin ekinde tweete ait yazılı çıktı örneklerini sunuyorum:

Yukarıdaki ekran görüntüsünde tartışma ve ceza konusu yapılan tüm mesajların Fazıl Say’ın twitter takipçileri tarafından, başına Fazıl Say’ın ismi (@FazilSay1) eklenerek gönderildiği görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2013, 13:18
YORUM EKLE