2014'te 257 kadın öldürüldü

İHD kadın cinayetleri raporunu açıkladı

2014'te 257 kadın öldürüldü

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Kadın Hakları Komisyonu, 2014 yılı içinde kadına yönelik hak ihlali raporunu açıkladı. Rapora göre, 2014te 575 kadın erkeklerin şiddetine uğradığı, 282 kadın taciz ve tecavüze maruz kaldı ve 257 kadın ise öldürüldü.

Türkiye, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri konusunda kara bir yılı geride bıraktı. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi geçen sene 257 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü duyurdu.

Rapora göre 2014’te, sadece ihbarlar üzerine elde edilen rakamlara göre 282 kadın taciz ya da tecavüze uğradı, 575 kadın ise eşleri ya da partnerlerinden şiddet gördü. Dernek, devletin ifşa edilmediği ve gün yüzüne çıkmayan vakalar da değerlendirildiğinde bu rakamların daha kabarık olduğu konusunda uyardı.

İstanbul Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları açıklamada, 1997 ve 2012 yılları arasında 363 kadının gözaltında taciz ve tecavüze uğradığı da belirtildi.

‘DEVLET KORUMASI CAYDIRICI DEĞİL'

Birgün’de yer alan habere göre, İHD İstanbul Şubesi Kadın Komisyonu adına açıklamayı yapan Mürvet Yılmaz, devletin geleneksel olarak aldığı uzaklaştırma ve devlet koruması gibi önlemlerin sorunun kökten çözülmesi için yeterli olmadığını söyledi.

Günde en az bir kadın erkekler tarafından öldürüldüğünü vurgulayan Yıldız “Uzaklaştırma süresi biter bitmez erkek kadına şiddet uygulamakta, öldürmektedir. Bir anlamda tüm kadınlar en temel hak olan yaşam hakkının ihlali ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Erkek egemen devlet ve erkekler tarafından gerçekleşen kadınlara yönelik bu şiddet sarmalı bilinçli ve sistematik bir cins kırımıdır” dedi.

Türkiye'nin 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi'ni çekincesiz olarak kabul ettiğini hatırlatan Yıldız, İHD Kadın Hakları Komisyonu olarak Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi ve Cedaw'dan doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirterek, "Kadınlar yaşamın her alanında; evde, sokakta, iş yerinde en yakınları tarafından şiddete uğramaktadır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2015, 19:05
YORUM EKLE