11 Ocak 2013 Cuma 19:19
Redhack'in YÖK belgelerine erişime yasak yok

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) ait gizlilik taşıyan bazı bilgi ve belgelerin yayımlandığı internet sayfalarına erişimin engellenmesi talebi mahkemece reddedildi.

Başsavcılık, sosyalist hacker grubu Redhack'in siber saldırı sonrasında, YÖK'e ait gizlilik taşıyan bazı bilgi ve belgelerin yayımlandığı internet sayfalarına erişimin engellenmesi talebiyle dün Ankara 6. Sulh Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Talebi değerlendiren mahkeme, erişimin engellenmesi istemini ''mağdur kamu kurumunun mahkemeye bu taleple, doğrudan başvurması'' gerekçesiyle reddetti.

Öte yandan, soruşturmayı yürüten Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu soruşturma dosyasını TMK'nın 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne gönderdi.

Soruşturma, TMK'nın 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce yürütülecek.

YÖK'ün elektronik belge yönetim sistemi 8 Ocak'ta Redhack tarafından ele geçirilmiş, veri tabanında yer alan ve 'gizlilik' taşıyan bazı bilgi ve belgeler internet ortamında paylaşıma açılmıştı. YÖK de konuyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunmuştu.

Redhack'in yayınladığı belgelerde bir çok üniversitede yolsuzluk olduğu ortaya çıkmıştı. Redhack hala 'gizli' belgeleri internet ortamında yayınlamakta.

Son Güncelleme: 11.01.2013 19:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.