17 Mayıs 2015 Pazar 14:06
Yusuf Yerkel'in tekmelediği madenciye altı yıla kadar hapis istendi!

Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği katliamdan bir gün sonra Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in tekmelediği Erdal Kocabıyık şimdi de hapis tehlikesiyle karşı karşıya. Kameraların önünde dövülen Kocabıyık hakkında, Başbakanlık koruma aracına 543 liralık hasar verdiği gerekçesiyle 6 yıl hapis talebiyle dava açıldı.

Manisa'nın Soma ilçesinde Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel tarafından tekmelenen Erdal Kocabıyık'ın başına gelmeyen kalmadı. O dönem iktidara yakın basın kuruluşları tarafından hedef haline getirilen Kocabıyık bir yıldır işsiz. Kimse iş vermiyor. Yerkel'in içinde bulunduğu Başbakanlık'a ait araca zarar verdiği gerekçesiyle 543 lira ceza kesildi. Son olarak da hakkında kamu malına zarar vermekten 6 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı. Bütün bunlar olurken, vatandaş tekmeleyen Yusuf Yerkel hakkında ise hiçbir yasal işlem yapılmadı.

Uğradığı zulüm ve baskılar sebebiyle bir yıldır iş bulamayan Erdal Kocabıyık, hakkında açılan davayla bir kez daha yıkıldı. Cumhuriyet Savcısı Adem Aktaş tarafından hazırlanan iddianamede, suçtan zarar gören olarak Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık gösterilirken koruma aracında 543 liralık maddi hasar oluştuğu belirtildi.

Zaman gazetesinden Ömer Çakmak ile Özdemir Özkan’ın haberine göre Savcı Aktaş, Kocabıyık hakkında, kamu kurumuna ait araca zarar verme suçlamasıyla 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası talep etti. Kocabıyık'ın avukatı Oğuzhan Gezer, müvekkilinin yediği tekme için şikayette bulunmadığını ancak Başbakanlık'ın kamu davasına müdahil olduğunu söyledi.

Müvekkilinin olayla ilgili ifade verdiğini, henüz delillerin toplanmadığını belirten Avukat Gezer, "Müvekkilim, araçta 543 TL'lik zararın oluşmadığını söylüyor. Bunların belgesini, delillerini istedik." dedi.

Davanın kamu davası olduğunu ancak Başbakanlık'ın talepte bulunarak davaya katıldığını vurgulayan Gezer, "Müvekkilim bu olaydan dolayı mağdur oldu. İş bulmakta zorlanıyor, hattâ iş bulamıyor. Başbakanlık'ın bu işin bu kadar üzerine gitmesini de anlamış değiliz. Şahıslar arasındaki olay kapandı, müvekkilim yediği tekmeye rağmen şikayetçi bile olmadı." diye konuştu.

Müvekkili hakkında 1 yıldan 6 yıla kadar hapis istendiğini hatırlatan Oğuzhan Gezer, büyük olasılıkla sabıkası olmaması sebebiyle davanın para cezasıyla sonuçlanabileceğini ifade etti.

Son Güncelleme: 17.05.2015 14:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.