Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Papa Francesco’nun 1915 Ermeni Soykırımı sürecinde hayatını kaybedenlerin anısına düzenlediği ayinde yaptığı konuşma, Ankara’yı harekete geçirdi

Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

1915 Ermeni Soykırımı sürecinde hayatını kaybedenleri anmak için Vatikan’daki ana katedralde düzenlenen ayinde konuşan Papa Francesco’nun, “20’nci yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere yapıldığını” söylemesi Ankara’nın tepkisine neden oldu.

Resmi bir ziyaret için Moğolistan’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’daki Dışişleri Bakanlığı müsteşarları ve Vatikan Büyükelçiliği ile irtibata geçerek Papa’nın konuşmasıyla ilgili ayrıntılı bilgi aldı.

Telefon görüşmesinin ardından Türkiye’nin Papa’nın konuşmasına sert bir açıklamayla karşılık vermesi kararlaştırıldı.

Açıklanacak yazılı metin üzerinde çalışmalara başlanırken, ilk hamle olarak Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi Antonio Lucibello Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı. Büyükelçi Lucibello’nun ilgili müsteşar yardımcısıyla görüştüğü belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı, Vatikan’daki Türkiye Büyükelçiliği kanalıyla, Papa’nın bugün yapılan ayinde soykırım ifadesini kullanmaması için yoğun bir diplomatik baskı uyguluyordu.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2015, 16:31
YORUM EKLE