03 Ağustos 2016 Çarşamba 14:45
Sevinç Erbulak'tan açıklama

15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma bir çok kamu kurumlarında sürerken, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda da 4 oyuncu ve 2 yönetmen açığa alındı.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), hükümetin olağanüstü hal (OHAL) ilanının ardından yayınladığı 667 No'lu Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) dayanarak İBB Şehir Tiyatroları'nda görevli aralarında Sevinç Erbulak'ın da olduğu 6 ismi görevden uzaklaştırdı.
 

Soruşturma kapsamında, Oyuncu Mahperi Mertoğlu, İrem Arslan, Arda Aydın, Sevinç Erbulak, Yönetmen Ragıp Yavuz ve Kemal Kocatürk açığa alındı.

Görevden almalar arasında en şaşırtıcı isim Sevinç Erbulak oldu. Fethullah Gülen hareketi ile ilgisi olmadığı bilinen oyuncu Facebook sayfasında konuyla ilgili bir açıklama yaptı şunları yazdı:
 
Ne yazacağımı bilemiyorum.
Hiç anlamadığım bir süreçten geçiyoruz.
Sahne üzerinde, birlikte dünyanın en güzel mesleğini paylaşmaktan her zaman gurur duyduğum altı meslektaşımla beraber, çeyrek asırdır emek verdiğim tiyatromdan uzaklaştırıldım. Açığa alındık.
Yazıp yazmamayı çok düşündüm ama aldığım bunca destek mesajı ve güzel dileğe kayıtsız kalamayacağımı anladım.
Bizim adımız eski Yunan'dan beri 'oyuncu'. Bildiğimiz, yaptığımız tek iş bu, oyunculuk.
Ve benim ustalarımdan öğrendiğim bir şey var, gerçek her zaman bir tanedir ve bir gün mutlaka ortaya çıkar.
Yeniden sahnede olacağımız, işimizi yapacağımız günler mutlaka gelecek. En kısa sürede bu yanlışın düzeltilmesini diliyorum.
'Hayat muhteşem olmadığı için sanat var'
Ve sanat, korkakların işi değildir.
Ömrünüz yettikçe, korktuğunuz şeye dönüşmeyin.
İyi ki varsınız."
 

DEMOKRASİDEN YANAYIZ

Görevden uzaklaştırılan Kemal Kocatürk ise, “Biz tiyatrocular pek çok kesim gibi demokrasiden yanayız, tiyatro her zaman demokrasiden yana olmuştur. Bu kararı şimdilik bir hata olarak görüyorum ve yakında düzeltileceğini düşünüyorum. Umarım bu hata kısa zamanda düzeltilir.” dedi.
 
Şehir Tiyatroları oyuncusu Mahperi Mertoğlu, açığa alınmaları hakkında kendilerine yazılı bir tebligat geldiğini belirterek “kurum içindeki ve hayattaki Atatürkçü, demokratik, laik, darbe karşıtı duruşumuz bellidir. Biz de bu sürecin takipçisiyiz.”  şeklinde konuştu.

(Kaynak: Gazeteciler.com)
 

Son Güncelleme: 03.08.2016 21:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.