Salih Müslim: Cenevre'nin kararları bizi bağlamaz

Müslim, Cenevre -3 görüşmelerinin ikinci turuna dair herhangi bir davetiyenin kendilerine ulaşmadığını söyledi

Salih Müslim: Cenevre'nin kararları bizi bağlamaz

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Cenevre -3'ün ikinci tur görüşmelerine ilişkin, "Rojava halkının temsilcileri söz konusu ikinci tur görüşmelerinde yer almazlarsa eğer toplantıdan her ne karar alınırsa alınsın, bu kararları uygulama gibi bir mecburiyetimiz bulunmamaktadır" dedi.

Cenevre-3 görüşmelerine ilişkin Hawar Haber Ajansı'na (ANHA) konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Cenevre -3 görüşmelerinde Rojava'daki oluşumların temsilcileri olmaksızın alınan her ne karar olursa olsun, Rojava halkının alınan kararlara uyma veya uygulama zorunluluğunun bulunmadığını belirtti.

Müslim, söz konusu Cenevre -3 görüşmelerinin ikinci turuna da herhangi bir davetiyenin kendilerine ulaşmadığını kaydetti.

Görüşmelerin ikinci turunda ciddi ve büyük değişimlerin olmasını beklediklerini dile getiren Müslim, toplantı görüşmelerinde yer alan tüm tarafların büyük değişimler olmaksızın görüşmelerin aynı seyirde devam edeceği kanaatine vardıklarını dile getirdi.

‘İKİNCİ TURDA DEĞİŞİM BEKLİYORUZ’

PYD Eş Başkanı, toplantı içinde ve dışarıda neler tartışıldığını iyi bildiklerini vurgulayarak, görüşmelerin ikinci turunda önemli değişimlerinin olacağını kaydetti ve ekledi: "BM Suriye Özel Temsilcisi Setaffan De Mistura'nın kaleme aldığı kararnamenin kimseye fark kılınmadığını dile getirdi. Hazırladığı bu belgenin resmiyeti bulunmamaktadır. Sadece toplantının birinci turuna ilişkin düşüncelerini sıralamıştır. Belge metninde yer alan tüm başlıklar temel başlıklar olup, hayata geçirilmesi de zor şeyler değildir.

‘SURİYE'NİN İNŞASI İÇİN MÜCADELE YÜRÜTÜYORUZ’

Merkezi olmayan demokratik bir Suriye'nin inşası için mücadele yürütmekteyiz. Bunlar belgede ifade edilmemiş hususlardır. Tabi ki bu normal bir şey. Çünkü kaleme alınan belge, toplantıda yer alan Esad Zubî, Mihemed Elûş ve Beşar El-Ceferî gibilerin zihniyetine göre sıralanarak ele alınmıştır. İsimleri belirtilen kişilerin hepsi de Baas zihniyetinin ürünüdürler. O nedenle görüşmelerin aynı düzeyde devam edeceğini düşünmüyorum. Eğer aynı seyirde devam ederse hiçbir sonuç alınabileceğini düşünmüyorum. Bizde görüşmelerin seyrinin değişmesini ümit ederek daha elverişli bir durumun ortaya çıkmasını istiyoruz."

'GÖRÜŞMEDE YER ALMAZSAK KARARLARI UYGULAMAYIZ'

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, ikinci tur görüşmelerinde zorunlu ve gerekli bir değişimin olmasına savunarak, toplantıya katılan tarafların Suriye krizini siyasal ve barışçıl yönden çözebilecek bir projelerinin olmadığını belirtti.

Müslim, "Rojava halkının temsilcileri söz konusu ikinci tur görüşmelerinde yer almazlarsa eğer toplantıdan her ne karar alınırsa alınsın, bu kararları uygulama gibi bir mecburiyetimiz bulunmamaktadır" dedi.

Öte yandan Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin ikinci turunun 9 Nisan'da başlatılması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2016, 12:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 2 yıl Önce

kürdistani tanimiyan cenevre isvicre olamaz.