Redhack soruşturmasında Taylan Kulaçoğlu yeniden gözaltına alındı

​Ankara merkezli yürütülen Redhack soruşturması kapsamında Taylan Kulaçoğlu ve 3 kişi gözaltına alındı

Redhack soruşturmasında Taylan Kulaçoğlu yeniden gözaltına alındı

Ankara merkezli yürütülen Redhack soruşturması kapsamında, 2013 yılında da tutuklanıp serbest bırakılan Taylan Kulaçoğlu yeniden gözaltına alındı. 

Reyhanlı patlamasının belgelerinin açığa çıkarılması ve emniyetin internet sitelerinin hacklenmesi yürütülen soruşturma kapsamında yer alıyor. 

Kulaçoğlu'nun avukatı Fırat Durak, 2013 yılından bu yana süren bir soruşturmanın olduğunu belirterek, ellerinde herhangi bir delil olmadığı için sürecin yavaş ilerlediğini söyledi. Durak, "Redhack bir eylem yaptığında ilk olarak bu masum insanları gözaltına alıyorlar. Bu insanlar şuan neden yargılandıklarını dahi bilmiyorlar" diye konuştu. 

Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde tutulan Kulaçoğlu'nun bugün avukatı ile görüştürülmesi bekleniyor. Soruşturma Ankara'da olduğu için de Kulaçoğlu'nun Ankara'ya götürülebilir. 

DAHA ÖNCE DE TUTUKLANMIŞTI 

Kulaçoğlu, 2013 yılında da "Redhack davası"ndan tutuklanmış ve bir süre cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı. 

Redhack son yaptığı son eylem ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı ve Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın mail hesabını hacklediğini duyurmuştu. 

Redhack aynı zamanda yazar Aslı Erdoğan ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs olmak üzere solcu muhaliflerin serbest bırakılmaması durumunda Pazartesi günü Berat Albayrak'a ait 17gb'lik mail dosyasını basına paylaşacaklarını duyurmuştu. 

AVUKATI'NDAN AÇIKLAMA

RedHack soruşturması kapsamında tekrar gözaltına alınan Taylan Kulaçoğlu’nun Avukatı Fırat Durak BirGün’e konuştu:

“Redhack ne zaman bir eylem yapsa bizim müvekkillerimizi alıyorlar!” diyen Durak şu bilgileri aktardı: ” 2013’te Redhack’le ilgili olarak iki soruşturma vardı, bunlardan bir tanesine dava açıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün(EGM) sitesinin hacklenmesi, Maliye Bakanlığı’nın sitesinin hacklenmesiyle ilgiliydi. Fakat bu davalar beraatla sonuçlandı. Şu an 2013 yılından bu yana açık olan bir tane soruşturma var, o da EGM sitesinin hacklenmesiyle, Reyhanlı belgeleri. Esas itibariyle, Reyhanlı belgeleriyle, EGM sitesinin hacklenmesi üzerinden yürütülüyor.

'DAHA ÖNCE BERAAT EDENLERİ TEKRAR ALDILAR'

“Berat Albayrak’ın e-posta hesabının hacklenmesinden dolayı, ilk davada yargılanıp, beraat edenleri ve ikinci soruşturmada soruşturulanları tekrar gözaltına aldılar. Üstelik ellerinde herhangi bir delil, bilgi, belge yokken. Gözaltına alınanların evlerinde aramalar yapıldı. Bir tek Taylan’ın evinde arama yapılmadı, çünkü Taylan o adreste değildi. Soruşturma Ankara merkezli yürütüldüğü için, hepsini Ankara’ya götürecekler gibi duruyor.”

'3 YILDIR İDDİANAME DÜZENLEYEMEDİLER'

“İddianeme düzenleyemedikleri gibi üç yıldır da bir işlem yapmadılar. Daha önce benim müvekkilim Taylan Kulaçoğlu, önce gözaltına alınmıştı daha sonra serbest bırakıldı. Savcının itirazı üzerine, Taylan bir kez daha gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Biz o dönem itiraz etmiş, sonrasında Taylan bir iki hafta içerisinde serbest bırakılmıştı. Taylan o tarihten beri, adli kontrol altında. Hem yurtdışı yasağı var, hem de hafta iki kez karakola imza veriyordu.”

AYNI İSİMLER YENİDEN GÖZALTINDA

Dün gece yeniden gözaltına alınan Kulaçoğlu'nun yansı sıra 3 ismin daha gözaltına alındığı öğrenildi. 

Gözaltına alınan her üç isim de 2013 yılı soruşturmasında gözaltına alınıp, daha önce mahkemece serbest bırakılmıştı.

Yeniden gözaltına alındıkları öğrenilen o isimler ise; Abidin Çelik, Ekin Baykal, ve Uğur Cihan Oktulmuş. 

Kaynak: BirGün - DİHA

 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2016, 19:14
YORUM EKLE