11 Ekim 2013 Cuma 16:00
Polisin yeni silahı elektroşok

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne 20 adet elektroşok silahı gönderildi.

Silahları kullanacak olan Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü personelinden 54 kişiye eğitim verildi. 3 gün süren eğitimde polislere silahları yakındaki ve uzaktaki hedeflerine karşı nasıl kullanacağı öğretildi. Şu anda sınırlı sayıda olan silahlar ekipler tarafından bugünden itibaren kullanılmaya başlanıyor.

Yetkililer, silahların özellikle kadına şiddet olayları, rehin alma olayları, polise mukavemet, intihar gibi başlıca olaylarda kullanılacağını belirtti. Kullanımı kolay olan silahlar 7 metreye kadar etkili. Polis, hedefteki kişiyi uyardıktan sonra lazerle şüphelinin üzerinde ateş edeceği yeri belirliyor. Ateş edilecek noktanın 10 cm üstü ve altında boşluk olmaması gerekiyor. Boşluk olması durumunda silahın suçluya bir etkisi olmuyor. Tetiğe bastığında ise suçlu aldığı şok dalgalarıyla 10 saniye boyunca sersemleşiyor. Silahın kalp hastaları dahil kimseyi öldürmediği sadece sersemlettiği söylendi. Silahlara takılan bir kameranın ise olay sırasında olan biten herşeyi kaydettiği bildirildi.

İşte silahın genel özellikleri:

- Elektroşok silahları 7 metreye kadar etkili

- Hedef seçtiği kişiyi şok dalgalarıyla 10 saniye sersemletiyor

- Sudaki insan dahil hiç kimseye karşı öldürücü özelliği yok

- Bir kişiye 24 saat içinde 3 kezden fazla kullanıldığında zarar verebilir

- Silahın üzerindeki kamera sayesinde atış anı kaydediliyor

- Kamera bir saate kadar kayıt yapabiliyor

- Silah elektrikle şarj oluyor

Son Güncelleme: 12.10.2013 13:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.