'KCK’ ana davasında tutuklu siyasetçi kalmadı

Mahkemeden tahliye kararı...

'KCK’ ana davasında tutuklu siyasetçi kalmadı

Hasan Hüseyin Eden ve Abdullah Aflatun’un tahliye edilmesiyle, “KCK” ana davası kapsamında tutuklu Kürt siyasetçi kalmadı.

KCK” ana davası kapsamında tutuklu kalan Hasan Hüseyin Eden ve Abdullah Aflatun tahliye edilirken, dava kapsamında tutuklu Kürt siyasetçi kalmadı.

“KCK” operasyonlarında 2′si tutuklu 175 Kürt siyasetçi hakkında açılan davanın duruşmasına Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Tutuklu iki Kürt siyasetçi ile avukatların katıldığı duruşmada, avukatlar, tutuklu bulunan iki kişinin tahliyesini istedi.  İddia makamı da, iki tutuklunun tutukluluk sürelerinin göz önünde bulundurularak tahliye edilmesini talep etti.

Avukatların yaptığı savunmanın ardından mahkeme heyeti karar için duruşmaya ara verdi. Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak Hasan Hüseyin Eden ve Abdullah Aflatun’un tahliyesine karar verdi.

Eden ve Aflatun’un tahliye edilmesi ile “KCK” ana davası kapsamında tutuklu Kürt siyasetçi kalmadı. Osman Ocaklık ve Hanifi Yöntem ise farklı dosyadan kesinleşmiş cezaları bulunmaları nedeniyle tutuklu yargılanmaya devam edecek. 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2014, 20:00
YORUM EKLE