08 Ocak 2016 Cuma 13:02
Kaptan Cousteau’nun gemisi Calypso yeniden denize açılıyor
Gemi, 1960’lı ve 70’li yıllarda çekilen ‘Jacques Cousteau’nun Denizaltı Dünyası’ belgesel serisinde kullanılmıştı. Calypso, 1996 yılında Singapur limanında 1996 yılında mavnayla çarpışmasında büyük hasar gördü.

Deniz kaşifleri tarafından 1973 yılında kurulan Cousteau Topluluğu, geminin baştan aşağı yenileneceğini ve Concarneau tersanesinden 2016 yılının ilk üç ayında demir almaya hazır hale geleceğini duyurdu.

Topluluğun başkanı Francine Cousteau, “Kaptan Cousteau’nun da dilediği gibi, iki motoruyla güçlendirilip deniz seferine dayanıklı hale getirilecek” dedi.

İngiliz mayın tarama gemisi olan Calypso 1950 yılında ‘mobil okyanus bilimi laboratuvarına’ dönüştürüldü. Eski bir deniz subayı olan Cousteau, ilk deniz ve sualtı yaşamına dair araştırmaları bu gemiyle yaptı.

Geminin 2007 yılında onarılması planlanıyordu ancak sahiplerinin, bağışlardan toplanan paradan 300.000 euronun tersaneye ödenmesiyle ilgili çıkan bir tartışma nedeniyle Bretagne rıhtımında bırakıldı.

Fransız okyanus uzmanı Jacques Yves Cousteau, 11 Haziran 1910 yılında doğdu, 25 Haziran 1997 yılında hayatını kaybetti. 4 yaşında yüzmeyi öğrenen Kaptan Cousteau’nun denize olduğu kadar makinelere de ilgisi vardı ve 11 yaşında bir model vinç, 13 yaşında da pille çalışan araba yaptı.

Deniz subayı olan Cousteau, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Denizaltı Araştırma ve Çalışma Grubu’nu (Groupe d’Etudes et de Recherches Sous-Marines) kurdu. Ordudan 1949’da ayrılan okyanus bilimi uzmanı, satın aldığı Calypso’yla çok sayıda geziye çıkıp denizi ve deniz altını inceledi.

Denizle ilgili çok sayıda film de çeken Cousteau 1956’da Le Monde du Silence (Sessizlik Dünyası) adlı filmiyle Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü aldı.

Cousteau’nun en değerleri belgesel serilerinden ‘Jacques Cousteau’nun Denizaltı Dünyası’ belgesellerini de Calypso’yla çekti. (BBC Türkçe)
Son Güncelleme: 08.01.2016 13:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.