Kadir Topbaş: 'Hainler mezarlığı' tabelasını kaldırttım

İBB Başkanı Kadir Topbaş, darbe girişiminde yaşamını yitiren darbeciler için yapılan "Hainler Mezarlığı"nın tabelasının kaldırıldığını belirtti

Kadir Topbaş: 'Hainler mezarlığı' tabelasını kaldırttım

15 Temmuz darbe girişiminde yaşamını yitiren darbeciler için Pendik'te yapılan “Hainler Mezarlığı” konusunda çeşitli eleştiriler olduğunu bildiğini ve bu konuda Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile konuştuğunu aktaran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş, "Din İşleri Yüksek Kurulu'nda bir toplantı yapmışlar. Kendisi, ailelerin rencide olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi. 'Tabelayı kaldırmanız doğru olur' dedi. Ben de kaldırttım" ifadelerini kullandı.

'TAKSİM TOPÇU KIŞLASI'NI YAPACAĞIZ'

Taksim Meydanı ile ilgili olarak da Osmanlı döneminde Topçu Kışlası'nın olduğunu, bir mimar olarak ön yargılı duruşu kabul edemediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Taksim Topçu Kışlası'nı yapacağız. Cumhurbaşkanımız zaten net söylüyor. Fonksiyon olarak sanat galerisi düşünüyoruz. Onun için çok fazla ağaç kaldırılmıyor. O ağaçlar çok eski değil. Sanat galerisinin altında iç ve dışa bakan kafeler düşünüyoruz. İnsanların Şanzelize’ye gittiği gibi gelip orada kafelerde de geç saatlere kadar oturduğu gibi bir sanat galerisi olabilir. Bunun proje çalışmaları devam ediyor. Altında otoparkı da olacak. Bununla ilgili kurul kararları vardı. Mahkeme kararları da yapılabileceği yönünde netleşti. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu eserin yapılmasının doğru olacağını söyledi. Kentin kültürüne hizmet edecek."

KABATAŞ MEYDAN PROJESİ

Kabataş Meydan Projesi'nin İstanbul için çok önemli olduğuna işaret eden Topbaş, açıklamada şunları kaydetti:

"Demokrasi nöbetleri biter bitmez inşaat başlayacak. Kabataş çok güzel bir yer olacak. Orada baraka tarzındaki vapur iskelelerine sahip çıkıyorlar. Tenekeden yapılmış basit yapılar. Trafikten şikayet ediliyorsa, Kabataş bir düğüm noktasıysa bunlar yapılacak. Net söylüyorum, ne gerekiyorsa yapacağız."

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2016, 15:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 2 yıl Önce

devlet olamamış, göcebe insanların fikri hep aynıdır. kifayetsizlerin ne yazık kı ülke yönetiyor olması halk adına bir züldür. devleti kendi mülkleri sananlar,ne hukuktan,ne de insani değerlerden bir arpa danesi kadar bilgileri yok. öncelikle vergi veren,yurttaş olan,ve ya ülkeden gecerken yaşamını yitirenleri yok saymak,hakaret etmek kimsenin haddi olmamalı. hel hele düne kadar cuval icinde birlikte halka zulüm edenler,araları açılınca bir diyerini yok saymak insanlıktan nasiplenmemişler denilir. bu ülkeyi yönetenler darbe anayasalarının reva gördüyünü reva gördüler halka. çıkar ilişkileri bozulunca haiyin ilan etmek,aynı zamanda birlkte yürüttüğünüz tüm hukuksuzluklara maruz kalanlara sizler birlikte ihanet etmedinizmi.demezlermi. evrensel değerlerden yoksun zihnin ürünlerinden beklenen bu olurdu. islamiyet irfan dır ,islamiyet ihvan değil.