20 Ağustos 2015 Perşembe 00:32
IŞİD'in kaçırdığı Süryaniler: Bize yardım edin

İsveç’in başkenti Stockholm’den yayın yapan Assyria TV, IŞİD tarafından Habur’dan kaçırılan 10 Süryani’nin Youtube’e yüklenen yardım çağrılarını yayımladı.

Evrensel'de yer alan Murat Kuseyri imzalı habere göre, videoda konuşan Süryaniler IŞİD’in şubat ayında 200 civarında Süryani’yi kaçırdıkları Tel Cezire ve Tel Şamiram köylerinden. Adlarını ve soyadlarını söyleyen 10 Süryani’den en sonuncusu aileleri ile birlikte orada bulunduklarını belirtiyor ve insan hakları örgütlerine kendilerine yardım etmeleri çağrısında bulunuyor. Söz konusu kişinin fidye ödemekten bahsetmediği ve genel anlamda yardım istediği görülüyor.

25 bini aşkın Süryani’nin yaşadığı Stockholm’un Södertälje ilçesindeki Asuri-Süryanilerden bir kısmının akrabaları IŞİD tarafından rehin alındı. Sabah Elia, IŞİD tarafından serbest bırakılan 22 Süryani’den 3’ünün yakın akrabası olduğunu söylüyor ve serbest bırakıldıktan sonra kendileriyle konuşma imkanı bulduğunu söylüyor.

“IŞİD onlara köle muamelesi yaptı. Kadın ve erkekleri ayırdı. Kirden dolayı bitlendiler. Onlara her gün değil iki veya üç günde bir öğün yemek verildi” diyen Elia, bu insanların tamamının sadece Hıristiyan  ve IŞİD’e karşı oldukları için tutuklandıklarını belirtiyor.

Elia, serbest bırakılanların IŞİD’in elinde rehin bulunan akrabalarının güvenliğini düşündükleri için daha fazla konuşmak istemediklerini ama cehennem hayatı yaşadıklarını söylediklerini aktarıyor.

Suriye’nin Hasekê yerleşim birimindeki Süryani piskoposun  çabaları sonucu akrabalarının serbest bırakıldığını ve Hasekê’ye götürüldüklerini söyleyen Elia, “Hasekê büyük bir yer. Akrabalarım teyzemin yanına yerleşti. Sonra ne olacak? Nasıl geçinecekler? IŞİD gelmeden önce her şeyleri vardı. Şimdi hiç bir şeyleri yok” şeklinde konuşuyor. Asuri örgütlerine göre IŞİD bu yılın şubat ayından bu yana kaçırdığı Süryanilerden 45’ini serbest bıraktı. Sabah Elia, “Kiliseye göre aralarında çocukların da bulunduğu 187 kişi IŞİD’in esiri. Bunlardan 20’ye yakını akrabalarım” diyor.

Son Güncelleme: 20.08.2015 00:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
a-cevazlı 2015-08-20 10:56:09

her gün 1000 lerce musluman katlediliyor ses yok itiraz yok iş ona buna gelince herkes bir anda ayaklaniyor Allah'tan korkun eşit olun, adil olun. Adil olunuz ki aranızda adalet olsun. Oda ölmesin buda ölmesin.

Avatar
VATANDAŞ 2015-08-20 13:23:43

süryani̇ler sesleri̇ni̇ duyurmaya çalişmiş bu en doğal haklari ....bunun müslümani hi̇ri̇sti̇yani alevi̇si̇ süryani̇si̇ yok i̇nsanlar ölürken yardim i̇sterken şu bu di̇ye ni̇telendi̇rmek yalniş....yaşasin halklarin kardeşli̇ği̇....

Avatar
sacmalık 2015-08-20 16:17:14

iillada bak kürtler işidle savaşaıyor görünümü ile suanki yapılanlar mazur gösterilme cabası var, hangi dünyada yaşıyorsunuz anlamıyorum ki