Hapishanedeyken dışardaki eylemlere katıldığı iddiasıyla tutuklandı

Sayın, hapishanede bulunduğu sırada Mersin’de düzenlenen eylemler nedeniyle tutuklandı

Hapishanedeyken dışardaki eylemlere katıldığı iddiasıyla tutuklandı

Mersin'de Cemil Sayın adlı yurttaş cezaevinde olduğu dönemde kentte düzenlenen 3 eyleme katıldığı iddiasıyla tekrar tutuklandı.

Mersin'de 13 Ağustos'ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve 24 gün gözaltında tutulduktan sonra mahkemeye çıkarılan Cemil Sayın, 2011 ile 2013 yılları arasından gerçekleşen 3 eyleme katıldığı gerekçesi ile tutuklandı.

"Damga" kod isimli gizli tanığın 2011-2013 yılları arasında 3 eyleme katıldığını iddia etmesi üzerine tutuklanan Sayın'ın, farklı bir dosyadan 10 Ekim 2011 ile 1 Kasım 2013 tarihleri arasında cezaevinde olduğu ortaya çıktı.

‘5 YIL SONRA ORTAYA ÇIKAN GİZLİ TANIK’

Emniyet ifade tutanaklarında gizli tanık Damga’nın 18 Nisan 2012 yılında verdiği ifadede, “2011 yılında meydana gelen Beyza Piliç ve Güneş Tekel Büfesi"ne yapılan saldırı eylemini yapan şahıs da Cemil Sayın’dır” iddiasında bulundu.

Gizli tanık, “2011 yılının Aralık ayında Mersin’de Eken Oteli'ne molotofkokteyli atılması” olayını da Sayın’ın yaptığını ileri sürdü.

Gizli tanık ve emniyetin, cezaevinde olduğunu unuttuğu Cemil Sayın, 2012 yılında Müfide İlhan Mahallesi’nde bulunan As Yaka Otel’in giriş kapısına kimliği belirsiz kişi ve kişilerce atılan molotofkokteylinden de sorumlu tuttu.

Sayın’ın o dönemde cezaevinde olduğu bilinmesine rağmen polisler tarafından, "Eyleme katılış amacınız nedir? Eylem içerisindeki sorumluluğunuz nedir? Eylemde yer alan örgütsel ilişkileri içerisinde bulunduğunuz şahısların açık kimlik bilgileri ve örgütsel konumları nedir?" sorularının yönetilmesi dikkat çekti.

Sayın, bahse konu tüm sorulara "cezaevindeydim" demesine rağmen polisler tarafından dikkate alınmadı.

‘GİZLİ TANIKTAN BAŞKA BİR ŞEY YOK’

Müvekkilinin dosyasında gizli tanık beyanı dışında hiç bir delil olmadığına dikkat çeken avukatı Özgür Çağlar, dosyada yer alan gizli tanık beyanının 4 buçuk yıl önce verildiğini ve hiçbir işlem yapılmadığına dikkat çekti.

Dosyanın “FETÖ/PDY” savcıları ve polisleri tarafından hazırlandığından şüphelendiklerini kaydeden Çağlar, dosyada herhangi bir görüntü kaydının, teknik takibin ya da dinlenme kaydının olmadığını ifade etti.

Müvekkili hakkında iddia edilen eylemlerin biri dışında diğerlerinde müvekkilinin cezaevinde olduğunu kaydeden Çağlar, “Müvekkilim cezaevindeyken tüm eylemlere katılmış görünüyor” dedi.

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 16:43
YORUM EKLE