GÖP: Basın özgürlüğü tutuklandı

Açıklama da, “Halkın haber alma özgürlüğü tutuklandı. Gerçekler tutuklandı” ifadeleri kullanıldı

GÖP: Basın özgürlüğü tutuklandı

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasına ilişkin Cumhuriyet Gazetesi önünde açıklama yaptı.

“Tarihe kara bir leke daha” başlıklı açıklamanın ardından gazeteciler “Durma haykır, özgür basın haktır” sloganları attı.

‘KARA BİR  LEKE DAHA’

Dündar’ın ve Gül’ün, MİT TIR'larıyla ilgili yayınladıkları haber ve görüntüler nedeniyle dün (26 Kasım) tutuklanmasının ardından bugün Cumhuriyet Gazetesi’ne dayanışma ziyaretleri gerçekleşti.

Gazeteciler de ziyaret ve açıklamalarla destekleri ifade ettiler.

GÖP adına yapılan açıklamayı okuyan Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı “Türkiye basın tarihine dün kara bir leke daha sürüldü” dedi.

‘HABER YAPMAK SUÇ SAYILDI’

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İki gazeteci yaptıkları haber nedeniyle tutuklandı. Artık haber yapmakta suç sayıldı.

“Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül MİT TIR’ları ile ilgili yaptıkları haber nedeniyle tutuklanarak Silivri Cezaevine gönderildi.

“Türkiye’de dün Can Dündar ve Erdem Gül değil gazetecilik tutuklandı. Basın özgürlüğü tutuklandı. Halkın haber alma özgürlüğü tutuklandı. Gerçekler tutuklandı.”

“MİT TIR’ları ile ilgili haber çıktığı zaman  -Onun yanına kalmayacak, bedelini ödeyecek- diye tehditler savuran Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yargısı dün gereğini yaptı.

“Haberin üzerinden dört aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen aynı gün içerisinde ifadeye çağırılıp tutuklandılar. Yargının bağımsız olmadığını dün bir kez daha hem suçlayıcı sorularıyla hem de tutuklama kararı ile bir kez daha gösterdiler.

‘DAHA FAZLA MÜCADELE’

“Türkiye’de artık yeni bir dönem başladı. Basın özgürlüğünün olmadığı ülkemizde artık haber yapmakta suç oldu. Bu karar ile gazetecilere ya Tayyip Erdoğan’ın istediği gibi haber yapacaksınız ya da tutuklanmayı göze alacaksınız mesajı verildi.

 

“Gazetecilik tarihimiz hep böyle baskıları gördü. Ama yılmadık, doğruları yazmaya, gerçekleri halka aktarmaya devam ettik.

“Yine gazetecilik yapacağız yine gerçekleri halka aktaracağız. Yıldıramayacaksınız.

“Bizler basın meslek örgütleri olarak bundan sonra haber hakkı ve basın özgürlüğü için daha fazla mücadele edeceğiz.

“Can Dündar ve Erdem Gül özgürlüklerine kavuşana kadar sesimizi daha gür çıkartacağız.”  (Bianet)

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2015, 22:32
YORUM EKLE