22 Haziran 2011 Çarşamba 21:00
Gazda ustalık dönemi!

Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle'nin, milletvekilliğinin YSK tarafından oy birliğiyle düşürülmesi, Taksim'de protesto edildi. Kendisine taş atan göstericilere polis, gözyaşartıcı gazla müdahale etti.

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun aday göstermesiyle milletvekili seçilen Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü’nün de aralarında bulunduğu yaklaşık 800 kişilik topluluk saat 18.00 sıralarında Taksim’de bir araya geldi. Saat 18.30’da ise basın açıklaması yapılarak, Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin iptali protesto edildi. Bu sırada "Hiçbir karar halkın iradesine veto koyamaz" yazılı Türkçe ve Kürtçe bir pankart açıldı. 

Basın açıklaması sonrası milletvekilleri gruptan ayrıldı ancak 500 kişilik bir grup Tarlabaşı’na doğru "YSK şaşırma, Sabrımız Taşırma", "Hatip Dicle Onurumuzdur" sloganları atarak yürüyüşe geçti. Polis, BDP İstanbul İl Başkanlığı’nın bulunduğu Kalyoncu Kulluk Caddesi girişine barikat kurarak, grubun bu caddeye girmesini istedi. Fakat grup Kasımpaşa yönüne doğru yürümekte ısrar etti ve Çevik Kuvvet ekiplerine taşlarla saldırdı. Yaşanan arbede sırasında polis gruba göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Topluluk, Çukur Mahallesi’ne doğru ara sokaklara girdi.

İZMİR'DE PROTESTO

İzmir’de Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu üyeleri, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesi kararını protesto etti.

Konak Meydanı’nda toplanan bazı parti, dernek ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, pankart açtı ve slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Semra Uzunok, Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin YSK’nın kararıyla düşürüldüğünü hatırlatarak, YSK’nın bu kararı geri çekmesini istedi.

Açıklamanın ardından slogan atan grup, olaysız dağıldı.

RADİKAL

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.