Diyarbakır’da Newroz mitingi

Diyarbakır’da valiliğin izin verdiği Newroz kutlamaları başladı

Diyarbakır’da Newroz mitingi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından organize edilen ve Diyarbakır Newroz kutlamaları başladı.

Diyarbakır ve çevre illerden gelen 5 bin 205 polis, Newroz kutlamalarında görev yaparak, geniş güvenlik önlemleri aldı. Sabah saatlerinde Newroz alanına gidenler 5 ayrı arama noktasından geçerek alana ulaştı.

Kutlamanın yapılacağı Newroz Parkı’na çıkan tüm yollar araç trafiğine kapatılırken, yurttaşlar 3 farklı noktadan içeri girebiliyor.

Öte yandan, alandaki yurttaşların güvenliğini sağlamak için görevlendirilen bazı polislerin etkinliği takip etmek için bölgeye gelen basın mensuplarını engellemesi tepki çekti.

DTK, tarafından organize edilen Newroz kutlamaları öncesinde, kutlama alanında kontrollerde bulunan güvenlik güçleri, hazırlanan sahneye asılan bazı poster ve afişleri 'terör örgütü propagandası' içerdiği gerekçesiyle indirildi.

Polis arama noktaları dışında Newroz Tertip Komitesi'nin oluşturduğu güvenlik noktalarında da alana giren halk, tek tek aranarak alana alındı. Her yılın Newroz klasiğine dönüşen atlı katılımcılar da alana gelirken, katılanlardan bazılarının yöresel kıyafetleriyle kutlamalara katıldığı görüldü.

Dicle Haber Ajansı'nda yer alan habere göre de, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Diyarbakır'da önceki yıllarda kutlanan Newroz'a gönderdiği mesajlar bu Newroz'da yeniden okunacak.

Öcalan'ın eski mesajlarını HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder okuyacak.

'KÜRTLER SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEK'

Tertip Komitesi adına Hafize İpek açılış konuşmasını yaptı. Kürtlerin özgürlük istediğini belirten İpek, "Bugün Kürtler bedenlerinde kan dolaştığı müddetçe mücadele edecek" diye konuştu. İpek, Newroz'da emeği geçen herkese teşekkür ederek, gelenleri selamladı.

ANLI: BİR KEZ DAHA HESAPLARI BOŞA ÇIKARDINIZ

Ardından sahneye Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Fırat Anlı ve Gültan Kışanak çıktı. Alandakileri Kürtçe selamlayan Anlı, katılımcıları gösterdikleri direnişten dolayı kutladı. Anlı, "Bugün 'Amed'te korku var, Amed Newroz'u kutlamayacak, alanlara çıkmayacak' dediler. Ama bütün bunları tanımadınız, binlerce kez eviniz şen olsun.

Yüzbinlerce insan bir kez daha Newroz alanını doldurdu. Kobanê'ye, Şırnak'a, Hewler'e, Mahabad'a sıcak selam göndereceğiz" diye konuştu. Newroz'un başlangıç olduğunu, özgürlük koktuğunu ve özgürlük birlik günü olduğunu belirten Anlı, "Biz biliyoruz her karanlıktan sonrası aydınlıktır, inşallah özgürlüktür" dedi. Kürtlerin bir kez daha kendi tarihlerini yazdıklarını dile getiren Anlı, "Şehitlerimizi anıyoruz. İnşallah ülkemizin bir parçası el ele tutacak ve özgürlüğü sağlayacak. Biz halkımıza güveniyoruz. Newroz kutlu olsun" diyerek sözlerini tamamladı.

KIŞANAK: BİZLER AMEDİZ ZULME BOYUN EĞMEYİZ

Gültan Kışanak da, direniş merkezlerine selam göndererek başladığı konuşmasında, "Selam olsun Amed zindanlarında 3 kibrit çöpüyle zulme karşı direnişe duran Mazlum Doğan, selam olsun 90'lı yıllarda bedenini Newroz ateşi yapan Zekiye Alkan'a" dedi. Newroz'un tarihine dikkat çeken ve "Zulüm ve karanlığın en katı olduğu dönemlerde zulme karşı yakılmış ateştir" diyen Kışanak, "Arkanızda bıraktığınız onlarca canınız var, yitirdikleriniz var. Onların her birini saygıyla selamlıyorum. Bu alana gelen bütün analarımızın ellerinden öpüyorum. Umudumuz büyüktür, umudumuz özgürlüktür. Bunu mutlaka gelecekte kuracağız. Bize zulme boyun eğmek yakışmaz. Biz umudu ve barışı temsil ediyoruz. Biz Amediz Amed" şeklinde konuştu.

'BİZ ÖZGÜRLÜĞE HAZIRIZ TÜRKİYE'DE HAZIR OLSUN'

Kışanak, günün birlik olma günü olduğunu belirterek, Türkiye'ye "Bizim geleceğimiz birlikteliktedir, ırkçılığa karşı faşizme karşı el ele verirsek bu ülkeyi geleceğe taşırız. Biz hazırız, Amed hazır, Türkiye de geleceğe ve özgürlüğe hazır olsun" diye konuştu.

Kışanak, Öcalan'ın mesajlarının demokratik kurtuluş manifestosu olduğunun görüldüğünü belirterek, "Geleceği birlikte inşa etmek istiyoruz" dedi ve sözlerini özgürlük talebiyle sonlandırdı.


Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2016, 12:41
YORUM EKLE