14 Şubat 2015 Cumartesi 13:41
Diyanet: El ele dolaşmak dinen uygun değil, görüşürken örtünün

Diyanet’in aylık dergisinde yayımlanan makalede “El ele dolaşmayın, görüşürken örtünün” gibi ifadeler kullanıldı.

Radikal’in haberine göre, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun görüşü olarak yer alan “Nişanlılık fetvasında”, nişanlıların birbirleriyle görüşüp görüşmeyeceği ele alındı. Varılan sonuç ise şöyle ifade edildi: “Bu dönemde nişanlıların İslami örtünmeyi gözetmek, başkalarının göremeyeceği bir tarzda yalnız kalmamak gibi dini ölçülere uygun olarak, birbirlerini daha yakından tanımak amacıyla görüşüp konuşmalarında bir sakınca yoktur.”

‘EL ELE GEZMEK GÜNAH’

Nişanlılara şu uyarılar yapıldı: “Nişanlıların flört etmeleri, dost hayatı yaşamaları, dedikoduya mahal verecek şekilde baş başa kalmaları, öpüşmeleri, el ele tutuşmaları ve benzeri İslam’ın onaylamadığı davranışlardan uzak durmaları gerekir.”

Bazı gençlerin dini hassasiyeti gözetme adına nişanlılık dönemlerinde “dini nikah” kıydıklarına vurgu yapılan fetvada, bunun sonucunda da üzücü olaylar yaşandığı savunuldu. Bu tarz üzücü olayların yaşanmaması için de mutlaka resmi nikah kıyılması gerektiği vurgulandı. Fetvada, “Dinen evlilik hayatı”nın da nikah kıyılmasıyla başladığı belirtilerek, nişanlıların, kesin evlenmeye karar vermeden nikah kıydırmamaları ve İslami usulde nişanlılığa devam etmeleri istendi.

Kaynak: Radikal, Sendika.Org

Son Güncelleme: 14.02.2015 13:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.