31 Ağustos 2016 Çarşamba 11:09
Devlet korumasındaki çocuk kurum çalışanıyla evlendiriliyor

Siirt’te Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Başak Çocuk Evi’nde görev yapan psikolog, 3 yıldır aynı çocuk evinde devlet koruması altında olan ve 18 yaşını henüz dolduran M.K. ile evlendi.

Kurumda kalan M.K. 18 yaşını 8 Temmuz 2016’da doldurdu. İki hafta içinde mahkeme kararıyla devlet korumasından çıkarıldı.  

Erk Acarer'in BirGün'deki haberine göre, konuya tepki gösteren Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), ‘’Siirt’te devlet koruması altında olan, çok kısa bir süre öncesinde 18 yaşını dolduran bir kız çocuğu, kurumda meslek elemanı olarak görev yapan bir çalışan ile evlendirilmek üzeredir.

Kına ve nikâh gibi prosedürlerin de gerçekleştirileceğini biliyoruz. Asıl mesele, meslek elemanı ve onun bakımından sorumlu olduğu bir çocuk arasındaki mesleki ilişkinin bu noktaya kadar nasıl geldiğidir. Bu durum Türkiye’de ilk defa gerçekleşmektedir” açıklamasında bulundu.

AÇIK BİR İSTİSMAR

SES, durumun kabul edilemez olduğuna dikkat çekerek, ‘’Bir meslek elemanının aynı kurumda bakımıyla sorumlu olduğu bir çocukla evlenmesi kabul edilebilir değildir. Etik kuralları gereğince yurtlardaki personelin son derece son derece titiz bir biçimde çalışmalıdır. Bakıma muhtaç kız çocuklarına ‘evlenilecek kişiler gözüyle’ bakmak istismar anlamına gelir. Buradaki tablo açık bir şekilde istismardır’’ ifadelerini kullandı.

SES yönetim kurulundan yapılan açıklamada ise, “Konudan, haberi olduğu anlaşılan Bakanlığın olayı görmezden gelmesi daha da vahimdir” denildi.

Bakanlığa ‘acil’ ibareli bir ihbar yazısı yazıldığına da dikkat çeken SES Merkez Yönetim Kurulu bazı vekillerin durumdan haberdar edildiğini ve konunun araştırılmasını talep ederek, “Konunun peşini bırakmayacağız” dedi.

Son Güncelleme: 31.08.2016 15:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.