Demirtaş: Bu meydanda Başkan Apo’nun heykelini dikeceğiz

Mardin'de yapılan mitingin öncesi ve sonrasında olaylar çıktı...

Demirtaş: Bu meydanda Başkan Apo’nun heykelini dikeceğiz

Barış ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde konuştu.

Derik ilçesinden yüzlerce konvoyluk araçlarla Kızıltepe ilçesine doğru yola çıkan kitleye polis müdahale etti. Müdahale sonrası binlerce kişi Özgürlük Meydanı'na geldi.

Eylemde PKK bayrakları, Abdullah Öcalan'ın posterlerini açıldı.

"KENAN EVREN'İN HEYKELİ DİKİLİYOR DA ÖNDER OLARAK GÖRÜLEN İRADENİN Mİ HEYKELİ DİKİLEMİYOR?"

Burada halka müdahale edilmesine tepki gösteren Demirtaş şöyle konuştu:

"Alana gelmeden önce bir müdahale olmuş, demişler ki: 'Öcalan posterini asamazsınız.' Onu diyenlere açıkça sesleniyoruz: Kürtlerin katili Kenan Evren’in heykelini dikebiliyorlar da, bir halk, önderinin posterini mi açamaz. Bu halkın katilini, Kürtleri diri diri yakanları iktidar adına sahipleniyorlar da, milyonlar önder olarak gördüğü iradesini mi sahiplenemeyecek?"

'BU MEYDANA BAŞKAN APO'NUN HEYKELİNİ DİKECEĞİZ'

Demirtaş, "Siz ne diyorsunuz be! Biz bu meydana Başkan Apo'nun heykelini dikeceğiz heykelini. Kürt halkı artık önderiyle, partisiyle, çocuğuyla, yaşlısıyla, genciyle, Ortadoğu'nun en onurlu halkından biridir. Artık copla, suyla, panzerle tank ve topla bu halkı yıldıramazsınız. Bu halkın evlatları 63 gündür yemiyor, içmiyor ne için işte bu meydanda posteri açılan önderi için, işte 'yaşasın zindan direnişi' anadili için," açıklamalarında bulundu.

"İDRİS NAİM'İN İKİ KIYTIRIK COPUYLA, PANZERİYLE Mİ BU HALK TESLİM OLACAK"

Demirtaş sözlerine şöyle devam etti:

"Zulüm ettiniz, gözaltında işkence yaptınız, asit kuyulara attınız, zindanlara attınız, katliamlardan geçirdiniz, binlerce köy yaktınız, yıktınız, milyonlarca kişiyi göç ettirdiniz, bu halk size teslim olmadı, şimdi İdris Naim'in iki kıytırık copuyla, panzeriyle mi teslim alacaksınız."

'AÇLIK GREVLERİNİ AKP HÜKÜMETİ BAŞLATTI'

Cezaevlerindeki açlık grevlerine sahip çıkılması gerektiğini belirten Demirtaş, "Genç yoldaşlarımıza çağrımızdır; her zaman meydanlarda olmalısınız, madem ki, bu alanları meydanları bize dar etmeye çalışıyorlar, siz de bu alanları direnişinizle faşist zihniyetlilere dar etmelisiniz. Sadece bugün değil, her gün her saate bu alanlarda olmalısınız. Bu halk evlatlarının ölümüne izin vermemeli. Her geçen dakika her geçen saniye canımızdan can gidiyor. Eğer zindanlardaki yoldaşlarımız bu halkın özgürlüğü için bedenlerini ölüme yatırmışlarsa bu halkın yıllardır verdiği direniş ve mücadelesine güvendiği içindir," dedi.

Açlık grevlerini AKP hükümetinin başlattığını söyleyen Demirtaş, "Ama bitirecek olan sizlersiniz, sizin direnişiniz olacaktır," ifadelerini kullandı.  

'SEN PENSİLVANYA'DAN İZİN ALMAMIŞKEN BU HALK ALANLARDAYDI'

Erdoğan’ın açlık grevi eylemleri için "Şov yapıyorlar, şantaj yapıyorlar" açıklamalarına tepki gösteren Demirtaş, "Kürt halkının özgürlüğü için canını veren arkadaşlara 'şov yapıyorlar, şantaj yapıyorlar' diyenlere Kızıltepe Meydanı'ndan sesleniyoruz, eğer şov, şantaja, yemeğe sevdalı olsaydık, senin gibi Başbakan olurduk, konforlu olurduk, ama biz bunu seçmedik. Biz özgürlük için bedel veriyoruz. Sen daha Başbakan olmak için, belediye başkanı olmak için, cemaatten, Pelsivanya'dan izin almamışken, bu halk alanlardaydı. Sen daha Kemal Pir'i, Hayri Durmuş'u, Mazlum Doğan'ı, Ali Çiçek'i bilmiyorsun, tanımıyorsun. Onlar da direnirken 'şov mu' yapıyordu. O dönemin direnişin sembolü olan Mazlumların yoldaşları, zindanda açlık grevinde ama bir fark var, milyonlarca yoldaşları dışarıda onlara destek veriyor" dedi.

MİTİNG SONRASI ÇATIŞMALAR ÇIKTI

Demirtaş'ın konuşmasından sonra, konvoy Nusaybin ilçesine doğru yolla çıktı. Bu sırada Nusaybin yolunu tutan polisler, gaz bombası ve tazyikli su ile kitleye müdahale etti. Kitlenin taşlarla karşılık vermesi üzerine çatışmalar ara sokaklara yayıldı. Polis BDP seçim aracına da gaz bombası atarken, aracın arka camları kırıldı. İlçede uzun süre çatışmalar devam etti. Polis müdahalesi sırasında bir gencin kafası kırıldı. İsmi öğrenilmeyen genç, hastaneye kaldırıldı. (anf)

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2012, 00:21
YORUM EKLE