06 Eylül 2015 Pazar 18:02
Çerkes Dernekleri Federasyonu'ndan TRT sitemi

Çerkes Dernekleri Federasyonu, kültürlerinin korunması için devletin seslerini duymasını bekliyor. Çerkes Dernekleri Federasyonu, 'TRT'de Çerkes kanalı açılma taleplerinin on yıldır sonuç vermediğini açıkladı.

TRT Çerkes kanalı taleplerine 10 yıldır cevap verilmediğin belirten Çerkes Dernekleri Federasyonu'nun yaptığı açıklamada, "Seçmeli dil dersi uygulamasının başlatılması gibi, devletin resmi kanalı olan TRT'de Arapça ve Kürtçe gibi farklı dillerde yayın yapan kanalların açılması bizleri fazlasıyla umutlandırmıştır. Türkiye'de yaşayan ve bu ülkenin eşit vatandaşı olan Çerkesler, on yıldır yetkililere ve TRT yönetimine Arapça ve Kürtçe TV kanalı gibi 'TRT'de Çerkes kanalı açılsın' çağrısında bulunmakta. TRT ve hükümet yetkilileri ile yapılan bu yöndeki ısrarlı görüşmeler de sonuç vermemiştir. Ülkemizde üç milyondan fazla Çerkes yaşamakta ve bu nüfusun büyük çoğunluğu anadilini konuşamaz durumda. Anadilimiz Çerkesce, UNESCO'nun yayınladığı 'kaybolmak üzere olan diller' kategorisinde yer almakta. Bu dili yaşatmak adına halkımızın ve kurumlarımızın verdiği mücadele yetersiz kalmaktadır.

Okullarda anadil öğreniminin önünü açan 'seçmeli dil dersi' uygulaması bizleri umutlandıran bir gelişme olmasına rağmen bu uygulamadan istenilen sonuç elde edilememiştir. Bu uygulamanın sağlıklı bir şekilde Türkiye geneline duyurulmamış olması nedeniyle geçen yıl ve bu yıl okullarda açılan 'Çerkesçe' sınıf sayısı yirmiyi bulmamıştır. Öğrenci velilerinin çoğu bu haktan, uygulamadan haberdar değildir." denildi. (Bugün)

Son Güncelleme: 06.09.2015 18:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
dimitri 2015-09-06 18:20:18

tv internette kendileri acsin. müfredat icin ilmi secilmis bi alfabe ile ilk mektep acilmasi lazim cerkesce hocasi kac tane var

Avatar
şamil kafkas 2015-09-07 10:51:18

ana dilini unutmuş, istenende buydu, siz artık türk oldunuz, rica sikayetiniz nafile